Κυριακή 2 Ιουνίου 2013

Brasileiro: Ανέλαβε ο Λοντέιρο για Μποταφόγκο!! (videos)

Με δύο γκολ του 24χρονου Ουρουγουανού, Νικολάς Λοδέιρο, η Μποταφόγκο κατέβαλε με 2-1 την Κρουζέιρο, ενώ η Κορίνθιανς επικράτησε με 1-0 της Πόντε Πρέτα.
Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Μποταφόγκο ήταν εντυπωσιακός σε όλο το ματς, ενώ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και διαμόρφωσε το 2-1 στο 56ο με πέναλτι. Στο 24ο λεπτό ο ορεξάτος Ραμόν ισοφάρισε σε 1-1 με πανέμορφο σουτ. Στα της Κορίνθιανς, ο 34χρονος Έμερσον αποδείχθηκε λυτρωτής, αφού πέρασε σαν αλλαγή στο 71ο λεπτό και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 73ο. Από την πλευρά της, η Γκρέμιο ήταν ανώτερη στην έδρα της Σάντος και προηγήθηκε με 1-0 στο 12ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Εντουάρντο Βάργκας, το οποίο δημιούργησε ο Ζε Ρομπέρτο, αλλά έμεινε στο 1-1, αφού ο Ντα Σίλβα Βίλιαν ισοφάρισε στο 79ο λεπτό με πέναλτι.
Σε άλλο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής του Brasileiro, ο Ντίνεϊ πέτυχε και τα δύο τέρματα της Βιτόρια στο 2-0 επί της Βάσκο Ντα Γκάμα, η οποία διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία της αναμέτρησης. Δύο γκολ πέτυχε και ο Έντερσον της Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία παραχώρησε 2-2 στη Φλαμένγκο, αν και ήταν μπροστά με 2-0 μέχρι το 76ο λεπτό. Άλλωστε, στο 77ο μείωσε ο Μαρτσέλο Μορένο και στο 80ό ισοφάρισε ο Ρενάτο. Τέλος, η Γκοΐας πίεσε ασφυκτικά την Κοριτίμπα, αλλά διέφυγε με εντός έδρας 1-1 χάρη σε γκολ του Χούγκο στο 75ο λεπτό.
0
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr