Κυριακή 2 Ιουνίου 2013

MLS: Τα… πήρε ο Νέστα, αλλά στάθηκαν οι Ίμπακτ!! (videos)

Οι Μόντρεαλ Ίμπακτ ξεπέρασαν αποβολή του εκνευρισμένου Αλεσάντρο Νέστα στο 74ο λεπτό και επικράτησαν με 2-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, νίκη που τους έφερε στην κορυφή της Ανατολής.
Μάλιστα έμειναν πίσω με 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Κλαούντιο Μπίλερ ευστόχησε σε πέναλτι, λίγο πριν αποβληθεί ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Μάρκο Σαλιμπάουμ. Εντούτοις, οι Σάνι Νιάσι στο 47ο λεπτό και Κόλεν Ουάρνερ στο 53ο λεπτό πρόλαβαν να ανατρέψουν το σκορ, πριν οι Ίμπακτ μείνουν με δέκα παίκτες εξαιτίας… κεφαλιάς του Νέστα στον Μπίλερ. Παράλληλα, το Ντάλας, που διατηρεί την πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας του MLS πήρε 2-2 στην έδρα των Κολόμπους Κρου. Μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε εντός δέκα λεπτών (σ.σ. 57ο-66ο), αφού οι Ατίμπα Χάρις των γηπεδούχων και Μπλας Πέρεζ των Τεξανών πέτυχαν από δύο γκολ!
Σε άλλα παιχνίδια, η Ρέαλ Σολτ Λέικ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και διέσυρε τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με 3-0 χάρη σε τέρματα των Χαβιέ Μοράλες, Νεντ Γκραμπαβόι και Ρόμπι Φίντλεϊ, ενώ οι Σιάτλ Σάουντερς επικράτησαν της Σίβας ΗΠΑ με 2-0, αφού ο Ομπαφέμι Μάρτινς άνοιξε το σκορ, πριν αποβληθεί. Επίσης, ο Μάριο Ντε Λούνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το 33ο λεπτό με πανέμορφη κεφαλιά στα δίχτυα της… εστίας του. Αυτογκόλ πέτυχε και ο 29χρονος Γκρεγκ Κλαζούρα, αλλά οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς το ξεπέρασαν με τέρματα των Τζόρνταν Χάρβεϊ και Κένι Μίλερ, ώστε να καταγράψουν 2-1 στην έδρα των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί.
Από την πλευρά τους, οι Χιούστον Ντάιναμο απέσπασαν εκτός έδρας 1-1 από τους Κολόμπους Κρου, καθώς γκολ του Ουάρεν Κριβέιλ στο 31ο λεπτό ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Φεντερίκο Ιγκουαΐν στο 69ο, ενώ ο Τζακ Μακ Ίνερνεϊ συμπλήρωσε δέκα γκολ και ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 91ο λεπτό για λογαριασμό των Φιλαδέλφεια Γιούνιον, που πήραν εκτός έδρας ισοπαλία από το Τορόντο. Σημειώνουμε πως ο καναδικός σύλλογος προηγήθηκε στο 66ο λεπτό με κεφαλιά του Τζόναθαν Οζόριο, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου εξαιτίας αποβολής του Ντονέιλ Ανρί.