Πέμπτη 29 Αυγούστου 2013

Το… βρήκε στο τέλος!!

Ανεβάζοντας στροφές στα τελευταία έξι λεπτά του παιχνιδιού η Ιταλία πήρε τη νίκη κόντρα στη Βοσνία (73-62), σε φιλικό στο πλαίσιο του «Ακρόπολις».

Το… βρήκε στο τέλος
Παρουσιάζοντας σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της η Ιταλία πήρε τη νίκη κόντρα στη Βοσνία στο μεταξύ τους φιλικό στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις». Η ομάδα του Πιανιτζάνι επικράτησε με 73-62 χάρις σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενη τον μόλις έναν πόντο που πέτυχαν στο ίδιο διάστημα οι παίκτες του Πέτροβιτς.

Για τους νικητές Αραντόρι και Τσιντσιαρί σημείωσαν 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μπελινέρι. 12 για τους ηττημένους πέτυχε ο Σούταλο.

Η Ιταλία μπήκε δυνατά με σερί 7-0 και απέκτησε το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε χάρις στην άμυνά της μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (14-18). Οι παίκτες του Πιανιτζάνι έκαναν καλό ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο. Με επιμέρους 10-4 βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά +10 (18-28). Κάπου εκεί η Βοσνία αντέδρασε, έτρεξε μικρό σερί (6-0) ωστόσο οδηγήθηκε στα αποδυτήρια στο -6 (29-35).

Ο Μπελινέλι ήταν αυτός που φρόντισε να διατηρήσει μπροστά τους Ιταλούς καθώς πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους για την ομάδα του στην τρίτη περίοδο (34-42), όμως η Βοσνία βρήκε το… αντίδοτο στο πρόσωπο του Σούταλο και με επιμέρους 15-5 κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς (49-47), ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα, 55-54. «Φτωχό» το πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου με μόλις δύο πόντους για τους παίκτες του Πέτροβιτς (57-54). Στη συνέχεια όμως η Ιταλία ανέβασε στροφές και με σερί 12-0 ξαναπέρασε μπροστά, 61-68. Εκμεταλλευόμενη, δε, το γεγονός ότι οι Βόσνιοι πέτυχαν μόλις έναν πόντο στα τελευταία έξι λεπτά έφτασαν εύκολα στο 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-35, 55-54, 62-73

Βοσνία (Πέτροβιτς):, Μάσιτς 1, Σούταλο 12, Ράιτ 16, Μπάβτσιτς 3, Γκόρντιτς 10, Κικάνοβιτς 8, Τελέτοβιτς 10, Τζέντοβιτς 2, Σινάνοβιτς, Πέρσιτς, Πάσαλιτς.

Ιταλία (Πιανιτζάνι):, Μέλι 1, Βιτάλι 5, Κουζίν 4, Ντατόμε 7, Ντίνερ 10, Τζίλι 2, Τσιντσιαρίνι 15, Μπελινέλι 14, Αραντόρι 15, Ποέτα, Ροσέλι, Τζεντίλε. Πηγή: sport-fm.gr