Πέμπτη 29 Αυγούστου 2013

Όταν ανεβαίνει η Ισπανία…!

Με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο, η Ισπανία επικράτησε 80-67 της Μεγάλης Βρετανίας σε φιλικό αγώνα.

Όταν ανεβαίνει η Ισπανία…
Στο πρώτο μέρος ήταν μέτρια, στο δεύτερο ανέβασε στροφές και εν τέλει η Ισπανία επικράτησε 80-67 της Μεγάλης Βρετανίας σε φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων, ενόψει της προετοιμασίας τους για το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν παρουσίασαν καθόλου καλό πρόσωπο στα πρώτα 20 λεπτά, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 35-35!

Στη τρίτη περίοδο οι «φούριας ρόχας» πήραν ένα μίνι προβάδισμα πέντε πόντων, ενώ στη τέταρτη ξεκίνησε με σερί 14-0 και προηγήθηκε 73-54. Προς το τέλος, οι μεν χαλάρωσαν, οι δε βρήκαν κάποιες λύσεις και έτσι το τελικό 80-67 για την Ισπανία.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού Ρούμπιο σταμάτησε στους 14, Αγκιλάρ και Ρούντι είχαν από 12, ενώ ο Σαν Εμετέριο με 10. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόνσον με 15.

Τα δεκάλεπτα :21-20, 35-35, 59-54, 80-67

Ισπανία: Αγκιλάρ 12, Ρούντι 12, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 5, Ρέι 9, Καλντερόν 3, Ρούμπιο 14, Κλαβέρ 5, Σαν Εμετέριο 10, Γιουλ 4, Μαρκ Γκασόλ 6

Μεγάλη Βρετανία: Αντεγκμπόγιε 9, Λόρενς, Βαν Όοστρουμ 3, Ρόμπινσον 8, Σάλιβαν 5, Χέσον 9, Τζόνσον 15, Φρέιζερ, Μπόατενγκ 9, Ατσάρα 5, Πότερ, Μάρεϊ 4 Πηγή: sport-fm.gr