Πέμπτη 29 Αυγούστου 2013

«Λύγισε» στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ!!

Δεν κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Ζούλτε Βάρεγκεμ, καθώς ηττήθηκε 2-1 στην έδρας και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε.

«Λύγισε» στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ
Πάλεψε, μόχθησε, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Η Κυπριακή ομάδα γνώρισε την ήττα 2-1 μέσα στην έδρα της από την Ζούλτε Βάρεγκεμ, η οποία είχε «ήρωα» τον Νέσενς, που σκόραρε στο 90ο λεπτό.

Οι Βέλγοι σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα τους, ήταν αυτοί που θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ προηγήθηκε στο 12’ με τον Χαμπιμπού, αλλά ο Αλονεύτης ισοφάρισε στο 52ο λεπτό. Όλα έδειχναν παράταση, αλλά στο 90’ ο Νέσενς χάρισε την πρόκριση στην ομάδα και άφησε εκτός του ΑΠΟΕΛ.

Οι εκπλήξεις στα play-off Europa League συνεχίστηκαν, καθώς οι Ουντινέζε και Σεντ Ετιέν έμειναν εκτός από τις Σλόβαν Λίμπερετς και Έσμπιεργκ αντίστοιχα. Οι Ιταλοί έμειναν στην ισοπαλία 1-1 στην Τσεχία, αλλά είχαν γνωρίσει την ήττα 3-1 στην έδρα τους και αποκλείστηκαν.

Τη νίκη της… ημέρας έκανε η Έσμπιεργκ, η οποία αποδείχθηκε κόλαφος για την Σεντ Ετιέν, την οποία νίκησε 1-0 στη Γαλλία και σε συνδυασμό με τη νίκη της 4-3 στη Δανία, πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση.

Η Στουτγάρδη κλήθηκε να «γυρίσει» το 2-1 της Κροατίας, με το οποίο η Ριέκα είχε επικρατήσει. Οι Γερμανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το παιχνίδι και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Και ενώ όλα έδειχναν παράταση, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουγιάνοβιτς πέτυχε το «χρυσό» γκολ, έκανε το 2-2 και έστειλε τους Κροάτες στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ηχηρή… σφαλιάρα της Σέν Γκάλεν στην Σπαρτάκ Μόσχας, την οποία όχι μόνο απέκλεισε από τους ομίλους του Europa League, αλλά την φιλοδώρησε και με τέσσερα γκολ μέση στη Ρωσία. Οι Ελβετοί επικράτησαν 4-2 των Ρώσων και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήραν πανηγυρική πρόκριση, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο κιόλας λεπτό.