Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Τους … «ξεπουπούλιασε»

Η Χέρενφεν, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδειξε κανένα έλεος και «ξεπουπούλιασε» τους «αετούς» γυρίζοντας το ματς και παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Με ανατροπή πήρε η Χέρενφεν τη νίκη μέσα στην έδρα της. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο τέσσερα λεπτά της ήταν αρκετά στο δεύτερο για να τελειώσει το ματς.

Πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Χέρενφεν στο γήπεδό της δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γκοου Αχεντ Ιγκς να ελπίζει σε ένα καλό αποτέλεσμα. Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το προβάδισμα που τους έδωσε το γκολ του Φάλκενμπουργκ στο 43 στα αποδυτήρια, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μάρκο Βαν Μπάστεν με σκόρερ τους Ντε Ρουν (48), Βαν Ανχολτ (52) και Ζιγετς (84) πήρε τη νίκη και ανέβηκε στη 7η θέση στη βαθμολογία της Eredivisie.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής ισόπαλες με 2-2 έμειναν Μπρέντα και Γκρόνιγκεν με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με πέναλτι στις καθυστερήσεις, όπως και οι Τσβόλε με τη Βάαλβαϊκ οι οποίες έμειναν στο 1-1. Αντίθετα η Ουτρέχτη νίκησε την Χέρακλες εντός έδρα με 2-1 πετυχαίνοντας της ανατροπή με γκολ στο 81ο λεπτό