Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Χάλ-ια χωρίς Στάριτζ η Λίβερπουλ!!

Άμεση επίπτωση στην απόδοση της Λίβερπουλ είχε η απώλεια του Ντάνιελ Στάριτζ λόγω τραυματισμού. Οι «κόκκινοι» ηττήθηκαν 3-1 εκτός έδρας από την Χαλ και έμειναν 7 βαθμούς πίσω από τη πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Χάλ-ια χωρίς Στάριτζ η Λίβερπουλ
Την τρίτη της ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ υπέστη η Λίβερπουλ, 3-1 εκτός έδρας από την Χαλ για την 13η αγωνιστική. Οι «κόκκινοι» φάνηκαν επηρεασμένοι από την απώλεια του Στάριτζ που θα μείνει εκτός για δύο μήνες και έχασαν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν κοντά στις πρώτες θέσεις, αφού υπολείπονται πλέον επτά βαθμών της πρωτοπόρου Άρσεναλ.

Η γηπεδούχος είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή της αναμέτρησης, υπεροχή που καρποφόρησε στο 20ο λεπτό με τον Λίβερμορ. Η Λίβερπουλ αντέδρασε επτά λεπτά αργότερα με τον Τζέραρντ, αλλά παρά τις προσπάθειές της να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο δεύτερο μέρος, δεν τα κατάφερε. Η Χαλ προηγήθηκε εκ νέου με γκολ του Μέιλερ στο 72ο λεπτό και την… καταστροφή για τους «κόκκινους», ολοκλήρωσε στο 87΄ο Σκρτελ με αυτογκόλ. Αξίζει να αναφερθεί, πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Χαλ στην ιστορία της κόντρα στην Λίβερπουλ.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 30/11

Άστον Βίλα-Σάντερλαντ 0-0

Κάρντιφ-Άρσεναλ 0-3 (29’ 90’+3’ Ράμσεϊ, 86’ Φλαμινί)
Έβερτον-Στόουκ 4-0 (45’ Ντεουλοφέου, 49’ Κόουλμαν, 58’ Οβιέδο, 78’ Λουκάκου)
Νόριτς-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (30’ Χούπερ)
Γουέστ Χαμ-Φούλαμ 3-0 (47’ Ντιαμέ, 82’ 89’ Κόουλ)
Νιούκαστλ-Γουέστ Μπρομ 2-1 (36' Γκουφράν, 57' Σισοκό - 53' Μπραντ)

Κυριακή, 01/12

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (18’ Γουόκερ, 54’ Σάντρο – 32’ 57’ πεν. Ρούνεϊ )
Χαλ-Λίβερπουλ 3-1 (20΄ Λίβερμορ, 72΄ Μέϊλερ, 87΄ Σκρτελ (αυτ.)-27΄ Τζέραρντ)