Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Αποκατάσταση στην Ολλανδία!

Στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος επέστρεψε η Φίτεσε μετά την επικράτησή της επί της Καμπούρ (3-0). Με τον Πελέ πρωταγωνιστή η Φέγενορντ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Αποκατάσταση στην Ολλανδία
Την εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Φίτεσε κόντρα στην Καμπούρ με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της Φίτεσε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33’ με τον Βεϊνοβιτς, ενώ το (2-0) διαμόρφωσε ο Λέερνταμ στο 50’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90’ ο Τσαντούρια.

Πελέ και ανατροπή!

Με πρωταγωνιστή τον Πελέ η Φέγενορντ έκανε την ανατροπή και πήρε την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Αϊντχόφεν (3-1).

Οι γηπεδούχοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο 21΄με τον Μάχερ κατάφεραν να αντιδράσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μποέτιους στις καθυστερήσεις (45+1’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πελέ πήρε το παιχνίδι στα χέρια του, κάνοντας αρχικά το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54’.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων – η Αϊντχόφεν έπαιζε με δέκα παίκτες από το 57’ – εκμεταλλεύτηκε ο Πελέ, ο οποίος στο 65΄πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης (3-0).