Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

(Μπ)άστα να πάνε, Νάπολι!!

Τις όποιες ελπίδες για τίτλο αποχαιρετά πλέον η Νάπολι! Η ομάδα του Μπενίτεθ βρήκε τον μπελά της απ’ την Ουντινέζε κι ένα γκολ του Μπάστα στο τέλος έγραψε το 3-3 που την αφήνει… μίλια απ’ την κορυφή!

(Μπ)άστα να πάνε, Νάπολι!
Όσο κράτησε καλά ήταν. Αποδεικνύεται όμως ότι η Νάπολι δεν μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο στη Serie A.

Παρόλο που η τεσσάρα στη Λάτσιο έδειχνε να την ανανεώνει, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ παρουσιάστηκε ξανά ασόβαρη με την Ουντινέζε. Και το πλήρωσε…

Αρχικά λοιπόν οι Ναπολιτάνοι πίστεψαν ότι καθάρισαν, όταν ο Πάντεφ σκόραρε δις σε τέσσερα λεπτά (38’, 41’). Στο 45’ όμως η Ουντινέζε ξαναμπήκε στο ματς. Ή μάλλον την ξανάβαλε -με αυτογκόλ- ο Φερνάντες. Για να ‘ρθει ο συνονόματός του (!) επιθετικός των φιλοξενούμενων και να σοκάρει τους γηπεδούχους με σουτ που «έπνιξε» ο γκολκίπερ.

Ακόμα όμως κι όταν ο Τζεμαϊλί έμοιαζε να τη λυτρώνει, η Νάπολι έδειξε ανίκανη να κρατήσει το προβάδισμα που της έδωσε στο αμέσως επόμενο λεπτό. Και μοιραία είδε τον Μπάστα να εκμεταλλεύεται «αναμπουμπούλα» στο 84’ και να γράφει το 3-3 που κάνει αναγκαία τα… κιάλια για να βλέπει πλέον τη Γιουβέντους στην κορυφή.