Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

MLS: Πρωτάθλημα για Σπόρτινγκ με Κολίν!! (video)

Έχοντας πρωταγωνιστή τον άλλοτε αμυντικό του Πανσερραϊκού, Ορελιέν Κολίν, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι κατέκτησε το δεύτερο MLS Cup της ιστορίας της.
Στον τελικό των playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας υποδέχθηκε τη Ρέαλ Σολτ Λέικ στο παγωμένο «Sporting Park» και ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Κολίν στο 76ο λεπτό, ενώ στον δέκατο γύρο των πέναλτι ο 27χρονος Γάλλος χάρισε το πρωτάθλημα στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση! Φυσιολογικά, λοιπόν, αναδείχθηκε MVP του αγώνα, του οποίου το αρχικό 1-1 «έσπασε» με 7-6 υπέρ της Σπόρτινγκ στα πέναλτι.
Σημειώνουμε πως ο Άλβαρο Σαμπόριο άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων στο 52ο λεπτό, όταν ολοκλήρωσε πανέμορφη επιθετική ενέργεια της Ρέαλ. Επίσης, οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ αστόχησαν στα δύο πρώτα πέναλτι, αλλά ισορρόπησαν τη διαδικασία, μέχρι που ο Λόβελ Πάλμερ σημάδεψε το δοκάρι και ο Κολίν εξασφάλισε το πρωτάθλημα για τη Σπόρτινγκ.

Πηγή: onsports.gr