Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Πω, πω μια Λοριάν…!!

Πορεία πρωταθλητισμού κάνει το τελευταίο δεκαπενθήμερο στο Σαμπιονά η Λοριάν, που επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ρεν στο ντέρμπι της Βρετάνης, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Πω, πω μια Λοριάν…
Πριν από δύο εβδομάδες η Λοριάν βρισκόταν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εσχάτως, «αναστήθηκε», αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ρεν με 2-0, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό με πέναλτι ο Ζουφρέ, που κέρδισε και την αποβολή του Αρμάν. Με σχεδόν ολόκληρο παιχνίδι μπροστά, οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και έφτασαν στο τελικό 2-0 με τον ίδιο παίκτη στο 88ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, η Ρεμς, χάρη σε τέρμα του Σαρμπονιέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε 1-0 της Νις και πήρε ένα τρίποντο που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν μια ανάσα από το να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας, αυτή ήταν η έβδομη ήττα σε εννιά εκτός έδρας παιχνίδια.

Τέλος, η Βαλενσιέν απέτυχε να εκμεταλλευτεί για μια ακόμη φορά την έδρα της, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στη Γκινγκάμπ, με αποτέλεσμα να παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Ντουμπιά και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 70’ με τον Σανκαρέ.