Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Αργεντινή: Στον πάτο η Αρχεντίνος Τζούνιορς!! (videos)

Η Αρχεντίνος Τζούνιορς ολοκλήρωσε την Inicial της Αργεντινής με εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Ροζάριο Σεντράλ, οπότε παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.
Απομένει το Final, αλλά οι «σεμιγέρο» θα ξεκινήσουν το δεύτερο ετήσιο πρωτάθλημα της πατρίδας τους με βαθμολογικό μειονέκτημα. Στην προκειμένη, ο 33χρονος Ερνάν Μπογιέρο ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό, αλλά το προγενέστερο πέναλτι του Σεμπαστιάν Αμπρέου και το γκολ του Βάλτερ Ακούνια στο 64ο λεπτό προκάλεσε την ήττα για την ομάδα του Λουίς Σεγούρα.
Σε άλλο ματς της τελευταίας αγωνιστικής, η Ατλέτικο Ραφαέλα, η οποία περιμένει την τύχη της αναμέτρησης με την Κολόν, παραχώρησε 1-1 στην Άρσεναλ Σαραντί, που μέχρι πρότινος διεκδικούσε τον τίτλο της Inicial. O Λούκας Αλμπερτένγκο άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων, αλλά στο 76ο ισοφάρισε ο Μαριάνο Ετσεβερία.
6
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.