Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

Στα Τρίκαλα, στα δυο στενά…!!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν τα Τρίκαλα, που επικράτησαν 68-65 του Απόλλωνα Πατρών για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, φτάνοντας τις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα Τρίκαλα, στα δυο στενά…
Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους και τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ, πανηγύρισαν τα Τρίκαλα. Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο φινάλε, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη νίκησε 68-65 τον Απόλλωνα Πατρών και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Για τους Αχαιούς, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γιούινγκ και Έβανς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ καθοριστικούς πόντους στο τέλος πέτυχε και ο Ματαλόν. Από πλευράς ηττημένων, κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντάνιελ με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπολντς με 16.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και με αιχμή του δόρατος τον Τρεπάλοβατς, που πέτυχε 6 πόντους, πήρε γρήγορα προβάδισμα με 8-2. Γρήγορα, όμως, τα Τρίκαλα με ένα μικρό σερί 6-0, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (8-8). Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 9-0 και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Θεσσαλών, έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά επτά πόντων (10-17). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη… ιστορία. Τα Τρίκαλα έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι και με επιμέρους 26-15, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 36-32. Πρωταγωνιστής ήταν ο Έβανς, ο οποίος είχε σημειώσει 12 πόντους. Από πλευράς Αχαιών, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνιελ με 10.

Στην τρίτη περίοδο, τα Τρίκαλα συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο και το προβάδισμα. Η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ τεσσάρων και πέντε πόντων, αλλά στο τέλος έφτασε τους επτά, χάρη σε τρίποντο του Ματαλόν και καλάθι του Γκρέιντζερ (55-48). Το +7 διατηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με το σκορ στο 59-52, αλλά οι Πατρινοί με ένα μικρό σερί 6-0, μείωσαν σε 59-58, δείχνοντας ότι δεν είναι διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα. Το φινάλε ήταν δραματικό. Τα Τρίκαλα με τους Γιούινγκ και Ματαλόν να πετυχαίνουν 4 και 5 πόντους αντίστοιχα, έδωσαν «αέρα» έξι πόντων (66-60) στην ομάδα τους στο 39’, αλλά ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στους δύο (67-65), δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με μια βολή του Γκρέιντζερ έγινε το 68-65, ο Χοτ αστόχησε στο τρίποντο και έτσι τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 36-32, 55-48, 68-65

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 14 (8ρ.), Περούνισιτς 8, Γιούινγκ 15 (9ρ.), Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 3, Γκρέιντζερ 8 (4ασ.), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 10, Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Χιλ 9, Αργυρόπουλος 7, Τέιλορ 3, Ντάνιελ 18 (10ρ.), Λιανός 2, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10, Χοτ, Μπολντς 16 (6ρ., 6ασ.) Πηγή: sport-fm.gr