Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

MLS: «Μετρούν» οι καθυστερήσεις!! (videos)

Εκτός έδρας 3-2 πήρε η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι σε βάρος των Κολοράντο Ράπιντς χάρη σε γκολ του Ντομ Ντουίερ στο 93ο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 50ό λεπτό με τον Γκρέιχαμ Ζούσι, αλλά στο 60ό και στο 78ο λεπτό ο Βιθέντε Σάντσεζ πέτυχε γκολ με πέναλτι για τους Ράπιντς, μονάχα για να ισοφαρίσει ο Μπένι Φεϊλχάμπερ στο 79ο λεπτό και να αντικρίσει δεύτερη κίτρινη ο Μάρβελ Ουάιν των γηπεδούχων στο 85ο, πριν ο Άγγλος Ντουίερ διασφαλίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της Σπόρτινγκ στο φετινό πρωτάθλημα του MLS. Επίσης στο 93ο λεπτό, οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον άρπαξαν 2-1 στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, που στο 69ο λεπτό ισοφάρισαν αυτογκόλ του Βίκτορ Μπερνάρντεζ από το 35ο λεπτό με τον Κρις Βοντολόφσκι, αλλά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε δίχτυα ο Λι Ενγκουγιέν.
Στο 94ο λεπτό καθόρισε ο Τζάστιν Μέραμ το εκτός έδρας 2-1 των Κολόμπους Κρου με τους Σιάτλ Σάουντερς κατόπιν εκτέλεσης κόρνερ του Φεντερίκο Ιγκουαΐν, ο οποίος στο 59ο λεπτό ισοφάρισε με πέναλτι το 1-0 του Κένι Κούπερ από το 22ο. Σκορ 2-1 καταγράφηκε επίσης υπέρ των Βανκούβερ Ουάιτκαπς, που κατέβαλαν τους Χιούστον Ντάιναμο χάρη σε τέρμα του Τζόρνταν Χάρβεϊ στο 14ο λεπτό και πέναλτι του Κένι Μίλερ στο 58ο, ενώ στο 75ο μείωσε για τους Τεξανούς ο Ρικάρντο Κλαρκ. Άλλο 2-1 σημειώθηκε υπέρ του Ντάλας και σε βάρος των Πόρτλαντ Τίμπερς, το οποίο σημαδεύτηκε από αποβολή των Τζε-Βον Ουότσον και Μάικλ Χάρινγκτον κατόπιν διένεξης στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Μπλας Πέρεζ πέτυχε το 1-0 στο 45ο λεπτό, ο Μάουρο Ντίαζ το 2-1 στο 84ο και ο Ματ Χέτζες το 1-1 στο 63ο με αυτογκόλ.
Δύο γκολ σημείωσε ο Κοσταρικανός Αλβάρο Σαμπορίο, στο 11ο λεπτό με πέναλτι και στο 55ο με ωραίο σουτ, ενώ ο Λουίς Τζιλ συνέβαλε το 3-0 της Ρέαλ Σολτ Λέικ επί του Τορόντο. Ακόμα, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ απέσπασαν 1-1 στην έδρα των Φιλαδέλφεια Γιούνιον, αν και στο 76ο λεπτό αποβλήθηκε ο Άντριου Βέγκνερ, καθώς ο 37χρονος Μάρκο Ντι Βάιο στο 80ό λεπτό με πανέμορφο σουτ ισοφάρισε το γκολ του Βινσέντ Νογκέιρα από το 35ο. Τέλος, οι Σικάγο Φάιρ πήραν 2-2 στο «RFK Stadium» της Ντι Σι Γιουνάιντεντ χάρη σε ωραίο γκολ του Κουίνσι Αμαρίκουα στο 82ο λεπτό, ενώ στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Χον Κένεντι Ουρτάδο, αλλά στο 35ο ο Φαμπιάν Εσπιντόλα και στο 73ο ο Πέρι Κίτσεν βρήκαν δίχτυα για τους «πρωτευουσιάνους».