Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Αργεντινή: «Πεντάρα» για Βελέζ!! (videos)

Με 5-1 συνέτριψε η Βελέζ τη Χιμνάσια Λα Πλάτα στη δέκατη αγωνιστική του Final της Αργεντινής σκοράροντας αποκλειστικά στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο 21ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς από θέση οφσάιντ ο Ροντρίγκο Κοντρέρας διαμόρφωσε το 1-0, αλλά στο 49ο λεπτό «ζωγράφισε» ο Λουκάς Πράτο για το 1-1, στο 67ο ο Έκτορ Καντέρος ολοκλήρωσε την ανατροπή και στο 75ο λεπτό με πέναλτι ο Μάουρο Ζάρατε προσέδωσε διαστάσεις ασφαλείας στη νίκη, που κατακυρώθηκε με γκολ του Αγκουστίν Αγιόνε στο 86ο και στο 89ο λεπτό. Ακόμα, ο Νταβίντ Τρεζεγκέ ξαναχτύπησε ως «χρυσή αλλαγή» σκοράροντας στο 78ο λεπτό, αλλά οι Νιούελς Ολντ Μπόις έμειναν στο 1-1 με τη «διψασμένη» Κίλμες λόγω γκολ του Γκονζάλο Ρίος στο 89ο. Στο άλλο σημερινό ματς, η Ρασίνγκ Κλουμπ προηγήθηκε με τον Ροντρίγκο Ντε Πολ στο 50ό λεπτό, αλλά χρειάστηκε εγρήγορση του Λουτσιάνο Βιέτο στο 82ο λεπτό για το εκτός έδρας 2-2 με την Ατλέτικο Ραφαέλα, που στο μεσοδιάστημα ανέτρεψε τα δεδομένα χάρη σε γκολ του Λούκας Αλμπερτένγκο στο 52ο λεπτό και του Αντριάν Μπαστία στο 58ο.
7
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.