Τετάρτη 30 Απριλίου 2014

Φουλ για τίτλο ο Ολυμπιακός!!

Ο Εθνικός έφτασε μια ανάσα απ’ το να του σπάσει την έδρα στον δεύτερο τελικό της Volleyleague. Ο Ολυμπιακός όμως κατέθεσε… ψυχή και με τρομερή ανατροπή από 2-0 σετ έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Φουλ για τίτλο ο Ολυμπιακός!
Με ψυχή πρωταθλητή ο Ολυμπιακός σταμάτησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης απ’ το μπρέικ στον δεύτερο τελικό της Volleyleague, επικρατώντας στο τάι μπρέικ με τεράστια ανατροπή από 2-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών και θέλουν μια νίκη ακόμα στη σειρά που συνεχίζεται το Σάββατο (5/4) στην Αλεξανδρούπολη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Οι Ακρίτες έδειξαν τρομερή ενέργεια και φάνηκαν ανώτεροι στα δύο πρώτα σετ, όμως «αυτοκτόνησαν» στο τρίτο σετ, παρότι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς. Η αφύπνιση μάλιστα του Μπόγιαν Γιορντάνοφ «παρέσυρε» τους παίκτες του Ολυμπιακού που εμφάνισαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στα τρία τελευταία σετ.

Ελαφριά υπεροχή είχε η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στο πρώτο σετ, με τον Εθνικό να κυνηγάει μέχρι το 17-18. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους Ακρίτες να φτάνουν τρεις φορές στο σετ μπολ και τα λάθη των «ερυθρόλευκων» να μην τους σταματούν απ’ την το 1-0 με 26-28.

Με ανατροπή πήρε και το δεύτερο σετ η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τα ηνία στους πόντους φτάνοντας μέχρι το +2, με τον Εθνικό να παίρνει το προβάδισμα στο 23-24. Οι δύο ομάδες «κονταροχτυπήθηκαν» μέχρι τέλους, με τον Ράιτς τελικά να κάνει το 2-0 (28-30) για τον Εθνικό.

Στο τρίτο σετ ήρθε η «αυτοκτονία» του Εθνικού, που μπορούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όμως ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ δεν τον άφησε. Παίρνοντας κρίσιμους πόντους για την ομάδα του και ξεσηκώνοντας κόσμο και συμπαίκτες, ο έμπειρος παίκτης των «ερυθρόλευκων» έσπρωξε την ομάδα του στο 2-1 με 25-23.

Η ανάταση της ψυχολογίας του Ολυμπιακού ήταν εμφανής στο τέταρτο σετ, με τον Εθνικό να μην μπορεί να αντιδράσει, κρατώντας όμως σθεναρή αντίσταση στην ανεβασμένη επίθεση της ομάδας του Δημήτρη Καζάζη. Η είσοδος του Μενέλαου Κοκκινάκη έδωσε ενέργεια στους γηπεδούχους, με την διαφορά να αγγίζει το +10 (25-15) για το 2-2 σετ.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη συνέχισε να αντιστέκεται δυναμικά μέχρι το 9-8 του τάι μπρέικ, όμως η εμπειρία του Ολυμπιακού μέτρησε για το 3-2 και την επική ανατροπή, που του δίνει σαφές προβάδισμα για τον τίτλο.