Τετάρτη 30 Απριλίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: Αποδεκατίστηκε και αποκλείστηκε η Βελέζ!! (videos)

Στους «8» του Κόπα Λιμπερταδόρες πέρασε η Κλουμπ Νασιονάλ με επεισοδιακό 2-2 στην Αργεντινή και συνολικό 3-2 σε βάρος της Βελέζ Σάρσφιλντ.
Οι Αργεντινοί ισοφάρισαν την ήττα στην Παραγουάη με γκολ του Χόρχε Κορέα στο 75ο λεπτό, ενώ ο 21χρονος μεσοεπιθετικός διαμόρφωσε και το 2-1 στο 85ο, αλλά στο 78ο αποβλήθηκε ο Λούκας Ρομέρο με δεύτερη κίτρινη παραχωρώντας παράλληλα πέναλτι, με το οποίο ο Σίλβιο Τοράλες ισοφάρισε σε 1-1. Στο 87ο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και ο Έκτορ Καντέρος δυσκολεύοντας σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό την προσπάθεια των γηπεδούχων για το γκολ πρόκρισης, ενώ στο 94ο όλα τελείωσαν, καθώς ο Ντερλίς Ορουέ ισοφάρισε σε 2-2. Νωρίτερα πέρασε στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής η Ντεφενσόρ αποκλείοντας τη Δε Στρόνγκεστ στα πέναλτι με 4-2, χωρίς να χρειαστεί πέμπτη εκτέλεση, ενώ στο 90λεπτο ισοφάρισε την ήττα με 2-0 στη Βολιβία χάρη σε γκολ του 19χρονου Γιοργιάν Ντε Αρασκαέτα στο 60ό λεπτό και πανέμορφο σουτ του Νικολάς Ολιβέρα στο 65ο.