Τετάρτη 30 Απριλίου 2014

Τουλάχιστον βρήκε... Διαμαντίδη!

Δεν ενθουσίασε αλλά πήρε αυτό που ήθελε. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ του ΑΓΟΡ με 76-61,στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ έχοντας ως κέρδος την καλή εμφάνιση του Διαμαντίδη.

Τουλάχιστον βρήκε... Διαμαντίδη
Αν και δυσκολεύτηκε τελικά ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου ΑΓΟΡ.

Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη στο ΟΑΚΑ, 76-61, για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ με το Ρέθυμνο, πάντως, να κάνει τη ζωή των γηπεδούχων… δύσκολη για 30 λεπτά.

Στα θετικά για το «τριφύλλι», πέραν της νίκης, η εμφάνιση του Διαμαντίδη ο οποίος με 23 πόντους έδειξε να αφήνει πίσω του τα play offs της Euroleague.

Ο Γκάμπριελ πρώτος σκόρερ για τον ΑΓΟΡ.

Διπρόσωπος Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα του ματς ξεκίνησαν θεαματικά. Ο Διαμαντίδης έδειξε να βρίσκει τον εαυτό του και με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντα ήταν μπροστάρης στο +11 (17-6) των γηπεδούχων. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο δεύτερο μισό. Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη… έχασαν την καλή τους σχέση με το καλάθι ενώ η κακή λειτουργία τους στην άμυνα επέτρεψαν στον ΑΓΟΡ με σερί 14-0 (!) όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά αλλά να περάσει και μπροστά, 17-20. Μείωσε στο φινάλε με βολές ο Ράιτ σε 19-20. Παρόμοια η έναρξη στη δεύτερη περίοδο με το «τριφύλλι» να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα. Ο Φώτσης με δύο συνεχόμενα τρίποντα το ξεμπλόκαρε την ομάδα του (27-26) και από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το ημίχρονο αναγκάζοντας σε πέντε λάθη τους φιλοξενούμενους (38-32).

Το Ρέθυμνο επέστρεψε… φορτσάτο από τα αποδυτήρια. Εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία του Παναθηναϊκού και με επιμέρους 14-2 πήρε εκ νέου προβάδισμα, αυτή τη φορά έξι πόντων, 40-46. Το «τριφύλλι» απάντησε με σερί 8-0 για να πάρει τα ηνία, 48-46 και κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημά του μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου χάρις σε δύο τρίποντα του Διαμαντίδη, 56-52. Στο δεκάλεπτο που απέμενε οι γηπεδούχοι… σοβαρεύτηκαν. Μπήκαν αποφασισμένοι, πήραν διψήφια διαφορά και από εκεί και έπειτα τα πράγματα έγιναν απλά με το τελικό 76-61 να έρχεται με σχετική ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 56-52, 76-61

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Κάρι 5 (1), Φώτσης 12 (8 ριμπάουντ), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Μαυροκεφαλίδης 4 (7 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 23 (6 ασίστ), Γκιστ 4, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Ράιτ 2

ΑΓΟΡ (Καλαφατάκης): Χαρτ 3, Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 11, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 12 (2), Κανονίδης, Σίννης 7, Εζιούκου 8 (6 ριμπάουντ), Ντρτσα, Γκάμπριελ 16 (15 ριμπάουντ)Πηγή: sport-fm.gr