Τρίτη 14 Οκτωβρίου 2014

Σούζα το… παπαγαλάκι!!

Με… σούζα μπήκε στην πρώτη στροφή της Football League η ΑΕΛ! Ο Περίκο (ή «παπαγαλάκι» όπως σημαίνει το όνομά του) ξεκλείδωσε την άμυνα της Καλαμαριάς κι άνοιξε το δρόμο για την πρώτη νίκη με 2-0.

Σούζα το… παπαγαλάκι!
Ως… άλογο που μπορεί πραγματικά να πρωταγωνιστήσει στην κούρσα της ανόδου ξεκίνησε τη Football League η ΑΕΛ.

Με τη σοβαρότητα που απαιτείται για ομάδα πρωταθλητισμού και υπομονή στο παιχνίδι τους, οι «βυσσινί» λύγισαν 2-0 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο μίνι ντέρμπι της πρεμιέρας. Και το έκαναν -κυρίως- χάρη στον Περίκο.

Μετά από 64 λεπτά στα οποία η ομάδα του Παναγόπουλου δεν μπορούσε να μεταφράσει την υπεροχή της σε ευκαιρίες, ο Ισπανός επιθετικός (το κανονικό όνομα του οποίου είναι Πέδρο Πινάθο και το παρατσούκλι του σημαίνει «παπαγαλάκι») την έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Και με κοντινή κεφαλιά ξεκλείδωσε την -εξαιρετική ως τότε- άμυνα των φιλοξενούμενων.

Κι αφότου ο Πινδώνης πλάσαρε γλυκά στο 75’, ήταν θέμα χρόνου πλέον η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή που ήρθε χωρίς άγχος στα τελευταία λεπτά κι επέτρεψε στην ΑΕΛ να μπει ιδανικά στο φετινό «μαραθώνιο».

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΛ (Κ. Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπίλα (46’ Καρανίκας), Τσιλιγκίρης, Περίκο (84’ Τζούνιορ), Βερντού (78’ Αναστασάκος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Θ. Γράφας): Βρονταράς, Γαλανόπουλος, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου (81’ Παπαδόπουλος), Γκέσιος, Νατσιόπουλος (71’ Σουλίδης), Καράμπελας (36’ Τσούτσης)