Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου 2015

Κόπα Λιμπερταδόρες: Πρόκριση με Ντεσάμπατο για Εστουντιάντες! (videos)

Χάρη σε δύο γκολ του Λεάντρο Ντεσάμπατο, η Εστουντιάντες επικράτησε της Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγιε με 4-0 μετά την ήττα της με 1-0 στο Εκουαδόρ.
Πέρα από τα γκολ του 36άχρονου αμυντικού στο 13ο και στο 51ο λεπτό, ο Γκουίδο Καρίγο σκόραρε στο 28ο πιστοποιώντας την ανωτερότητα των Αργεντινών, η οποία ήταν αισθητή από το ξεκίνημα του αγώνα, που έκρινε θέση στους φετινούς ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ακολούθησε και το 4-0 με αυτογκόλ του Αρτούρο Μίνα στο 83ο λεπτό.

Σε άλλο σημερινό ματς της προκριματικής φάσης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, η Παλεστίνο έχασε με 2-1 στην Ουρουγουάη από τη Νασιονάλ, αλλά εξασφάλισε την πρόκριση με τον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ. Εξάλλου, ο Ρενάτο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με ωραία κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι επιβίωσαν στο δεύτερο 45λεπτο, αν και δέχθηκαν δύο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου.