Δευτέρα 23 Απριλίου 2012

Ανατροπή και… τέταρτη η Λιόν!!

Ανατροπή και… τέταρτη η Λιόν!
Τα… χρειάστηκε, αλλά τα κατάφερε η Λιόν!

Από το 26’ οι «λιονέ» βρίσκονταν με δύο τέρματα πίσω στο σκορ κόντρα στη Λοριάν, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν 3-2, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 33η αγωνιστική της Ligue 1.

Έτσι, η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ ανέβηκε μόνη στην τέταρτη θέση, ρίχνοντας τη Ρεν στην πέμπτη.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Λοριάν στο ξεκίνημα του ματς. Η άμυνα της Λιόν θύμιζε… τρικυμία, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν δύο τέρματα, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, με τους Μονέ-Πακέ (22’) και Οτρέ (26’). Μάλιστα, στη συνέχεια είχαν δύο πολύ καλές στιγμές να διευρύνουν το προβάδισμά τους, ωστόσο, οι «λιονέ» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, με τον Κρις στο 38ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιόν έδειχνε περισσότερη διάθεση για την ισοφάριση, με τη Λοριάν να φαίνεται ευχαριστημένη με το σκορ. Ο χρόνος κυλούσε και η άμυνα των φιλοξενούμενων κρατούσε, αλλά η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Λισάντρο Λόπες στο 77ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πίεζαν όλο και περισσότερο, με τον Γκομίς στο 85ο λεπτό, να ολοκληρώνει την πλήρη ανατροπή και να διαμορφώνει το τελικό 3-2.