Δευτέρα 23 Απριλίου 2012

Ψυχάρα η πρωταθλήτρια!!

Ψυχάρα η πρωταθλήτρια!
Τι και αν βρέθηκε εντός έδρας με δύο γκολ πίσω στο ημίχρονο;

Δεν… μασάει από τέτοια η πρωταθλήτρια Βελγίου, Γκενκ, που έκανε μεγάλη ανατροπή επί της Σταντάρ Λιέγης, νικώντας 3-2 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στη προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην ευρώπη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις πολλές φάσεις, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί, πετυχαίνοντας δύο τέρματα. Οι Τσιτέ(3’) και Μπίενς(30’ πέναλτι) διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου μέρους και όλα έδειχναν ότι η Σταντάρ βρίσκεται κοντά να «ξαναμπεί» στο κόλπο ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Στην επανάληψη όμως, «μίλησε» η καρδιά της περσινής πρωταθλήτριας που έδειξε το πραγματικό πρόσωπο της. Μέσα σε οκτώ λεπτά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με το αυτογκόλ του Ποκονιόλι(51’) και το τέρμα του Βόσεν(57’). Τα κακά μαντάτα για την ομάδα της Λιέγης δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 65’ έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπατσουαγί. Δεν θα μπορούσε η Γκενκ να μην εκμπεταλλευτεί αυτό το δώρο και στο 73’ ο Μπεντέκε έκανε την ολική επαναφορά για την ομάδα του με 3-2, που έμεινε μέχρι το τέλος.