Σάββατο 19 Μαΐου 2012

Σκούπα και... κούπα για ΤΣΣΚΑ!!

Σκούπα και... κούπα για ΤΣΣΚΑ!
Την Ευρωλίγκα την έχασε, αλλά το ρωσικό πρωτάθλημα ήταν αδύνατο να το αφήσει να πάει χαμένο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στέφθηκε πρωταθλήτρια για 43η φορά στην ιστορία της (24 στη Σοβιετική Ένωση και 19 στη Ρωσία) με 3-0 νίκες επικρατώντας της Χίμκι εκτός έδρας με 90-75.

Παρά την απουσία του τραυματία Αντρέι Κιριλένκο για δεύτερο συνεχές παιχνίδι, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν από το πρώτο λεπτό το αφεντικό του αγώνα και παρότι στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -4, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στη νίκη. Ο Αλεξέι Σβεντ και ο Νέναντ Κρστιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα πρωταγωνίστησαν από τους νικητές, ενώ ο Βιτάλι Φριτζόν με 20 από τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: 19-26, 37-48, 65-70, 75-90.

Χίμκι: Φριτζόν 20, Λόντσαρ 17, Κελάτι 13, Πλάνινιτς 10, Μόνια 7, Άντριεν 5, Κουίν 2, Νίλσεν 1, Βιάλτσεφ, Πούσκοφ.

ΤΣΣΚΑ: Σβεντ 18, Κρστιτς 17, Χριάπα 14, Τεόντοσιτς 13, Γκόρντον 10, Βοροντσέβιτς 8, Σισκάουσκας 5, Κάουν 3, Βορόνοφ 2.

πηγή: sportfm.gr