Σάββατο 19 Μαΐου 2012

Οι Λέικερς είναι εδώ!

Ζωντανοί στα ημιτελικά της Δύσης έμειναν οι Λέικερς νικώντας πολύ δύσκολα με 99-96 τη Θάντερ στο «Staples Center» και μειώνοντας σε 2-1 το σκορ της σειράς. Ο Κόμπι Μπράιαντ είχε 36 πόντους (με 18/18 βολές αλλά μόλις 9/25 σουτ), 14 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 31 πόντους (12/23 σουτ), ωστόσο αστόχησε υπό δύσκολες προϋποθέσεις στην εκπνοή σε τρίποντο που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να βρίσκονται καθ’ οδόν για το 3-0, όταν τρία λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν με 92-87, ωστόσο οι «λιμνάνθρωποι» ολοκλήρωσαν το ματς με ένα σερί 12-2 με 10/10 βολές στο διάστημα αυτό. Η ομάδα της Οκλαχόμα διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στον Κέβιν Ντουράντ όταν μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ του Σερζ Ιμπάκα στα 15’’ για το τέλος και με το σκορ στο 95-94, ο φόργουορντ της ομάδας δέχτηκε διπλό μαρκάρισμα από Γκασόλ και Πις.

Δωδεκάλεπτα: 23-15, 50-48, 69-70, 99-96.

Λέικερς: Μπράιαντ 36 (7 ριμπ., 6 ασίστ), Μπάινουμ 15 (11 ριμπ.), Γκασόλ 12 (11 ριμπ., 6 ασίστ), Μπλέικ 12 (8 ριμπ.), Σέσιονς 12, Πις 10, Χιλ 2, Μπαρνς.

Θάντερ: Ντουράντ 31 (5 ριμπ.), Γουέστμπρουκ 21 (9 ριμπ.), Χάρντεν 21, Ιμπάκα 8 (11 ριμπ.), Πέρκινς 6, Φίσερ 4, Σεφολόσα 3, Κόλισον 2, Μοχάμεντ, Κουκ.

Φιλαδέλφεια 76ερς-Μπόστον Σέλτικς 92-83 (2-2)

Οι Σίξερς ανέτρεψαν διαφορά 18 πόντων και επικράτησαν των Σέλτικς 92-83 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-0 και είχαν τον έλεγχο μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η φρεσκάδα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά στο τέλος, όταν και πέτυχαν τους εννέα τελευταίους πόντους του αγώνα. Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, με 16 πόντους συνολικά, πέτυχε πέντε συνεχείς πόντους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό κι έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δωδεκάλεπτα: 12-24, 31-44, 59-61, 92-83.

Σίξερς: Τέρνερ 16 (9 ριμπ.), Ιγκουοντάλα 16, Ουίλιαμς 15, Γιανγκ 12 (9 ασίστ), Χόλιντεϊ 11, Μικς 9, Άλεν 8 (10 ριμπ.), Μπραντ 3, Χόους 2.

Σέλτικς: Πιρς 24, Ρόντο 15 (15 ασίστ), Μπας 15, Γκαρνέτ 9 (11 ριμπ.), Μπράντλεϊ 8, Άλεν 5, Πιετρούς 5, Χόλινς 2, Ντούλινγκ, Ντάνιελς.

πηγή: sportfm.gr