Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

Not welcome to Miami!!

Not welcome to Miami
Αποφασισμένοι να τελειώσουν τη δουλειά στο «σπίτι» τους, οι παίκτες του Μαϊάμι επικράτησαν 91-85 της Θάντερ και πήραν κεφάλι με 2-1 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ. Λεμπρόν και Ουέιντ με 29 και 25 πόντους αντίστοιχα οι κορυφαίοι των νικητών, στους 25 για τους ηττημένους ο Κέβιν Ντουράντ, αλλά «σίγησε» στα τελευταία λεπτά. Επόμενο ματς τα ξημερώματα της Τετάρτης ξανά στο Μαϊάμι.

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να ξεκινά «ζεστός» και να πετυχαίνει 10 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-20. Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της, η Θάντερ ισορρόπησε, πέρασε προσωρινά μπροστά (38-39) και έκλεισε το ημίχρονο στο -1 (47-46). Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Κέβιν Ντουράντ φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του να ξεφύγει με +10 (54-64) με τρίποντο και φάουλ του Ντέρεκ Φίσερ. Η απάντηση του Μαϊάμι ήταν άμεση, καθώς εκμεταλλευόμενο το επιθετικό πρόβλημα των αντιπάλων ολοκλήρωσε το δωδεκάλεπτο προηγούμενο με 69-67 χάρη σε τρίποντο του «βασιλιά».

Το προσωπικό καλάθι του Χάρντεν έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της Οκλαχόμα (76-77), ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 8-0 που ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Λεμπρόν Τζέιμς και το πέμπτο φάουλ του Κέβιν Ντουράντ φέρνοντας τη Χιτ στο 84-77. Τα λάθη του Ντουέιν Ουέιντ επέτρεψαν στη Θάντερ να πετύχει έξι αναπάντητους πόντους και να μειώσει στον πόντο, 86-85, ακριβώς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ντουράντ και Γουέστμπρουκ αστόχησαν, ενώ δύο βολές από τον Μπος και μία από Λεμπρόν έδωσαν στη Χιτ «αέρα» τεσσάρων πόντων, 89-85, στα 16’’ για το τέλος. Η λάθος συνεννόηση μεταξύ Σεφολόσα και Γουέστμπρουκ στην επαναφορά οδήγησε σε κλέψιμο και δύο βολές του Ντουέιν Ουέιντ (91-85) που έγραψαν και τον επίλογο του αγώνα.

Δωδεκάλεπτα: 26-20, 47-46, 69-67, 91-85.

Χιτ: Τζέιμς 29 (6/8 βολές, 10/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 13 ριμπ., 4 ασίστ), Ουέιντ 25 (9/11 βολές, 8/22 δίποντα, 7 ριμπ., 7 ασίστ), Μπος 10 (11 ριμπ.), Μπατιέ 9, Χάσλεμ 6, Τζόουνς 6, Μίλερ 4, Τσάλμερς 2, Κόουλ.

Θάντερ: Ντουράντ 25 (2/4 βολές, 10/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπ., 2 τάπες), Γουέστμπρουκ 19 (2/2 βολές, 7/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπ., 4 ασίστ, 2 τάπες), Πέρκινς 10 (12 ριμπ.), Χάρντεν 9 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Σεφολόσα 6, Ιμπάκα 5 (5 ριμπ., 2 τάπες), Κόλισον 2, Κουκ.