Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012

Κομμένη η πλάκα…!!

Κομμένη η πλάκα…
Αυτή η Αϊντχόφεν δεν αστειεύεται!

Μετά την πεντάρα στη Ρόντα, η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ πέρασε χαλαρά από την έδρα της Γκρόνινγκεν και με το 1-3 έδειξε πως δεν θα επιτρέψει άλλα… αστεία όπως η ήττα της πρεμιέρας από τη Βάαλβαϊκ.

Ένα γκολ του Χάτσινσον στο πρώτο ημίχρονο (38’) και άλλα δυο από τους Μέρτενς και Ντεπάι στο τελευταίο εικοσάλεπτο (72’-84’) έδωσαν το άνετο διπλό στην Αϊντχόφεν και την κράτησαν σε απόσταση βολής από την Τβέντε.

Τίποτα παραπάνω από το γκολ της τιμής δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Σα να μην έγινε ποτέ…
Το… πρώτο πιάτο της Κυριακής στην Ολλανδία θα ξεχαστεί άμεσα. Άλκμααρ και Χέρενφεν έμειναν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης σε μία αναμέτρηση χωρίς φάσεις και ιδιαίτερο ενδιαφέρον, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Άλκμααρ που θεωρητικά ήταν το μεγάλο φαβορί για τους τρεις βαθμούς, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό κόντρα σε μία Χέρενφεν που χωρίς τον Ασαϊντί ο οποίος μετακόμισε στην Λίβερπουλ, έχει χάσει μεγάλο μέρος της δυναμικής της.

Το τελικό 0-0 άφησε τους φιλοξενούμενους χωρίς νίκη και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην δεύτερη ισοπαλία τους σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν.

Προελαύνει η Τβέντε

Το δικό της πάρτι «στήνει» στην εκκίνηση του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Τη τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε η Τβέντε μέσα στην έδρα της Ναϊμέγκεν με σκορ 3-1 και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Σχετικά εύκολο διπλό και για τη Φέγενορντ απέναντι στη Χέρακλες με σκορ 2-1, ενώ και η έτερη φιλοξενούμενη Φίτεσε «πέρασε» από τη Βίλεμ με 2-0.

Η Τβέντε συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία τη φετινή χρονιά, κάνοντας το 3 στα 3 με επιβλητικό τρόπο εκτός έδρας. Στο 14’ ο Κασταίνιος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μόλις 8 λεπτά αργότερα, ο Μπουλούκιν έκανε το 2-0 για τη Τβέντε και πριν καλά-καλά κλείσει το ημίχρονο, ο Φερ σημείωσε και τρίτο γκολ στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος Ναϊμέγκεν ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Σνο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αύρα την Κυριακή και το απέδειξε η Φέγενορντ. Με δύο γκολ των Χανμάατ στο 4’ και Ιμέρς στο 43’ πήρε… αέρα δύο γκολ και φάνηκε να «κλειδώνει» η υπόθεση νίκη. Η Χέρακλες «πάλεψε», ωστόσο το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει σχετικά νωρίς και συγκεκριμένα στο 52’ με τον Ντουάρτε, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Φέγενορντ πήρε το τρίποντο με 2-1.

Στο τρίτο παιχνίδι η Φίτεσε με δύο προσωπικά γκολ του Ρέις σε κάθε ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς με σκορ 2-0 στην έδρα της Βίλεμ.