Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012

Πάλι στην κορυφή η Μπόκα Τζούνιορς!!

Στην πρώτη θέση της Apertura επέστρεψε η Μπόκα Τζούνιορς κερδίζοντας με 2-1 την Ατλέτικο Ραφαέλα.
Τα δύο γκολ του Λούκας Βιάτρι εξασφάλισαν την τέταρτη φετινή νίκη των πρωτοπόρων. Για την Ατλέτικο βρήκε δίχτυα ο Σεμπάστιαν Καρέρα.
Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Γοδόι Κρουζ της απογοητευτικής Ιντεπεντιέντε και βρέθηκε στην έκτη θέση. Ο Κρίστιαν Τούλα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Νταβίντ Ραμίρεζ ισοφάρισε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου και ολοκλήρωσε την ανατροπή με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Χωρίς νίκη παρέμεινε η Τίγκρε, καθώς παραχώρησε 1-1 στη Σαν Λορένζο. Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες. Ακόμα, ο Ντιέγκο Καστάνο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν ισοφαρίσει ο Λουίς Αγκουιάρ.
Στο 1-1 έμειναν επίσης οι Κολόν Σάντα Φε και η Ρίβερ Πλέιτ. Μόλις ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ματς, ο Γερμάν Πεζέγια ισοφάρισε το τέρμα του Ρούμπεν Ραμίρεζ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 70ό λεπτό.
0
Και η τριετή κατάταξη (Οι τρεις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία):