Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012

Χατ τρικ... Βιέτο για Ρασίνγκ Κλουμπ!!

Νίκη με 3-1 πήρε η Ρασίνγκ Κλουμπ επί της Σαν Μαρτίν Σαν Χουάν και συμπλήρωσε 11 βαθμούς.
Αυτό ήταν το τελευταία παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής της φετινής Apertura της Αργεντινής. Με το τρίποντό της, η Ρασίνγκ «σκαρφάλωσε» στη δεύτερη θέση της τωρινής κατάταξης, ενώ ο νεαρός στράικερ, Λουτσιάνο Βιέτο, σημείωσε και τα τρία γκολ των νικητών. Συγκεκριμένα άνοιξε το σκορ με φοβερό σουτ στο 40ό λεπτό, ενώ στο 59ο και στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε τα 2-1 και 3-1, αντίστοιχα. Στο μεσοδιάστημα είχε ισοφαρίσει ο Μάουρο Μπογκάδο. Εν τέλει, στο 88ο λεπτό του αγώνα, ο Χόρχε Αλμπέρτο Ντε Ολιβέρα, τερματοφύλακας της Ρασίνγκ, αποβλήθηκε λόγω σκληρού φάουλ.
Σε αγώνα που ολοκληρώθηκε νωρίτερα τη Δευτέρα, η Αρχεντίνος Τζούνιορς κατέβαλε με 1-0 την Κίλμες. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα των νεοφώτιστων, ενώ η Αρχεντίνος συμπλήρωσε σερί δύο νικών. Ο Λεάντρο Μπαρέρα πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 16ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, Εμανουέλ Τριπόντι. Βασικός για τους νικητές ήταν και ο Λέο Νούνιεζ, άλλοτε στράικερ του Ολυμπιακού, ενώ ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού Σεμπαστιάν Ρομέρο ήταν στην ενδεκάδα της Κίλμες.