Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Στους Βάσκους η πρόκριση!!

Στους Βάσκους η πρόκριση
Η Κάχα Λαμποράλ πήρε την πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Τσεντεβίτα με 97-70 για την τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου της Ευρωλίγκας και είναι αυτή που πανηγυρίζει την πρόκριση στο TOP-16.

Οι Βάσκοι με κορυφαίους τον Νεμάνια Μπιέλιτσα με 22 πόντους και τον Κόζερ με 23, πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα, απέναντι στη μαχητική Τσεντεβίτα, που το πάλεψε στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω στη συνέχεια.

Η Κάχα στο TOP-16 θα βρει και πάλι απέναντί της τον Ολυμπιακό, καθώς θα συμμετάσχει μαζί με τους «ερυθρόλευκους» στον 6ο όμιλο. Αντίπαλοι επίσης των Βάσκων θα είναι οι: Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μπαρτσελόνα, Χίμκι, Σιένα, Μπεσίκτας, Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ.

Η Τσεντεβίτα ξεκίνησε πάρα πολύ καλά την αναμέτρηση, βάζοντας… δύσκολα στη γηπεδούχο Κάχα. Οι Βάσκοι, ωστόσο, κατάφεραν προς το τέλος της πρώτης περιόδου να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσουν το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με δύο πόντους, 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κάχα έδειξε να… σοβαρεύεται, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να περιορίσει πάρα πολύ την επίθεση της Τσεντεβίτα, με αποτέλεσμα να προηγείται στο ημίχρονο με 19 πόντους, 49-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την υπεροχή και αν συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ με 20 πόντους, βρίσκοντας συνεχώς τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Κάχα να προηγείται 69-49.

Η Κάχα συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, δείχνοντας πόσο πολύ ήθελε αυτή τα νίκη, που σημαίνει και την πρόκρισή της στο TOP-16. Οι Βάσκοι έφτασαν με άνεση στο 97-70 και πανηγύρισαν την πρόσκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 49-30,69-49, 97-70

Κάχα Λαμποράλ (Ταμπάκ): Νοτσιόνι 11, Ροτσέστι 3, Μ. Μπιέλιτσα 7, Καμπέθας 9, Σαν Εμετέριο 4, Πλεΐς 2, Ερτέλ 3, Όλεσον 3, Λάμπε 10, Καλμπάρο, Ν. Μπιέλιτσα 22, Κοζέρ 23

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11, Σουπού, Λεμπό, Άντριτς 10, Μπουβά, Σούτον 12, Μπίλαν 5, Ιλιέφσκι 5, Τζελαμπάλ 12, Νούρκιτς, Γκριν 7, Μπαζντάριτς 8