Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012

Ήταν να μην αρχίσει…!!

Ήταν να μην αρχίσει…
Ασταμάτητος δείχνει ο ΠΑΟΚ ο οποίος σημείωσε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του και όγδοη συνολικά στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε στην έδρα του του Πανελευσινιακού με 84-78, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και διατήρησε τη δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Από την άλλη οι νεοφώτιστοι ούτε και σε αυτό το παιχνίδι μπόρεσαν να κάνουν το πρώτο τους «διπλό» στην κατηγορία, παρά το εξαιρετικό τους ποσοστό από τα 6,75μ. (16/28).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χαραλαμπίδης, Τσαϊρέλης. Ο Λιακόπουλςο ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε τον… πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα φτάνοντας και στο +4 (17-13), ωστόσο οι νεοφώτιστοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καμπ πέρασαν μπροστά (17-19), ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με το εύθραυστο 20-21. Τα τρία λεπτά που έμεινε χωρίς σκορ ο Πανελευσινιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς ήταν ιδιαιτέρως άστοχος, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με σερί 8-0 να περάσουν και πάλι μπροστά (28-23) ενώ στη συνέχεια βρέθηκαν και στο +10 (38-31). «Έσωσε» του φιλοξενούμενους το καλό τους ποσοστό από τα 6,75μ. (6/11, 55%), καθώς μείωσαν στους έξι (43-37) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Σε ποιον να το πεις και να το… πιστέψει! Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (61-46), όμως λογάριασε χωρίς τον… ξενοδόχο. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα σούταραν κατά βούληση από την περιφέρεια (7/10 τρίποντα στο δεκάλεπτο) και έτρεξαν επιμέρους 16-3 μειώνοντας στο καλάθι (64-62). Το 65-62 διαμόρφωσε ο Χάτσερ με 3/3 βολές. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο ματς. Παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα και με ηγέτη τον Τσαϊρέλη στην επίθεση, κατάφεραν να ξαναχτίσουν διαφορά οκτώ πόντων (78-70) και να έχουν το πρώτο λόγο για τη νίκη, στην οποία δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν με 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-37, 67-62, 84-78

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 5, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 17 (3), ΜακΓκράθ 17 (4), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 16 (6 ριμπάουντ), Δέδας, Μαργαρίτης 11 (6 ριμπάουντ), Παπαδόπουλος 10 (7 ριμπάουντ), Καλλές, Αμπαράς, Χαριτόπουλος 6.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου 3 (10, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 14 (4), Δημάκος, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος 19 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Δεληγιάννης 6, Καμπ 9 (3), Τσιάκος 11 (7 ριμπάουντ), Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4