Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2012

Τη… λύγισε το άγχος!! (video)

Τη… λύγισε το άγχος (video)
Οι εξαιρετικές εμφανίσεις που πραγματοποιεί τη φετινή σεζόν η Φιορεντίνα δημιούργησαν προσδοκίες στους «βιόλα» για κάτι πολύ καλό στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, φαίνεται ότι η πορεία προς την κορυφή δημιούργησε άγχος στην ομάδα, καθώς ήρθε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ισόπαλη, αυτή τη φορά στην έδρα της 2-2 με την Σαμπντόρια για την 15η ημέρα της Serie A και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Στον αντίποδα η ομάδα από τη Γένοβα επιβεβαίωσε τη καλή κατάσταση που βρίσκεται.

Η Φιορεντίνα ήθελε τη νίκη για να παραμείνει κοντά στην κορυφή και φρόντισε να το δείξει στην Σαμπντόρια από την αρχή. Η πίεση των «βιόλα» καρποφόρησε στο 21ο λεπτό όταν ο Σάβιτς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από κόρνερ. Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στην Σαμπντόρια, η οποία εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων και πίεσε για την ισοφάριση.

Το 1-1 ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κρίστιτσιτς στο 47’. Οι «βιόλα» προσπάθησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 72’, όμως, ο Ροντρίγκεζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 2-1 για την ομάδα από τη Γένοβα. Τρία λεπτά αργότερα ο Σάβιτς με το δεύτερο τέρμα του ισοφάρισε για την Φιορεντίνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για τη νίκη και παρά την αποβολή του Μουστάφι στο 90’ δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα.