Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Έζησαν ένα… Δράμα στη Γλυφάδα!!

Αν και προηγούταν με 31 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ίκαρος Καλλιθέας νίκησε τον -εξαιρετικό στο δεύτερο μέρος ΚΑΟΔ- με σκορ 80-74 και δεν κατέφέρε να καλύψει τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο.

Έζησαν ένα… Δράμα στη Γλυφάδα!
Ο ΚΑΟΔ πήγε να κάνει την ανατροπή της χρονιάς, επιστρέφοντας από το -31 στο -5, ωστόσο Ίκαρος ήταν αυτός που πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 80-74, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική της Α1. Για την ομάδα της Καλλιθέας, η οποία δεν κατάφερε να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου στη Δράμα (76-69), πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζόραν Βρκιτς με 19 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή του Φαγιέ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας μετρούσε πέντε συνεχόμενες ήττες, με τον Γιώργο Καλαφατάκη να τον οδηγεί στη νίκη και μάλιστα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Ορεξάτος ξεκίνησε το ματς ο Ίκαρος, ο οποίος στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με σκορ 8-2. Από την άλλη, ο ΚΑΟΔ ήταν αρκετά άστοχος, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφερε με ένα μίνι «ξέσπασμα» να ροκανίσει τη διαφορά (10-7). Όμως, στη συνέχεια η ομάδα της Καλλιθέας κυριαρχούσε στα ριμπάουντ και με πρωταγωνιστές του Φαγιέ και Βρκιτς έφτασε ακόμα και στο +8 (20-12), με το τρίποντο του Ζάρα να διαμορφώνει το 20-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ίκαρος φυλούσε τα… καλύτερα για το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη «έτρεξαν» ένα σερί 12-0 μέσα σε τρία λεπτά, με αποτέλεσμα η υπέρ τους διαφορά να εκτοξευθεί στο +17 (32-15). Στον αντίποδα, ο ΚΑΟΔ δεν έδειχνε πως μπορεί να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στο ίδιο… βιολί, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 28 πόντους (49-21). Οι δύο ομάδες πήγαν τα αποδυτήρια, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 54-23 και αυτό γιατί το επιμέρους σκορ της ομάδας από την Καλλιθέα στη δεύτερη περίοδο ήταν στο υπέρ της 34-8!

Αυτό το +31 που είχαν «χτίσει» οι γηπεδούχοι από το πρώτο ημίχρονο, τους έδωσε τη δυνατότητα να βγάλουν το… πόδι από το γκάζι, με τον ΚΑΟΔ από την άλλη, να μειώνει στους 21 πόντους τη διαφορά (67-46), με τους Μπάβτσιτς και Νόουλς. Μάλιστα, η χαλαρότητα των παικτών του Ικάρου συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Δραμινούς να ξεκινούν με ένα σερί 9-0 και να κάνουν το 67-55. Το πρώτο καλάθι της ομάδας από την Καλλιθέα, ύστερα από περίπου πέντε λεπτά, ήταν το τρίποντο του Γκίμπσον, το οποίο έκανε το 70-55, ωστόσο τα τρίποντα του Νόουλς διατηρούσαν το ματς στους 12 πόντους (73-61).

Η ομάδα της Δράμας είχε πάρει… φόρα για τα καλά, με αποτέλεσμα η διαφορά να κατέβει ακόμα και σε μονοψήφιο αριθμό (79-71), ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο! Μάλιστα, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, με τρεις εύστοχες βολές από τον Κακαρούδη, ο ΚΑΟΔ έκανε το 79-74. Αλλά, σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η άμυνα του Φαγιέ, ο οποίος με τα κοψίματα σε Ζάρα και Κακαρούδη, έδωσε τη δυνατότητα στον Ίκαρο να πάρει τη νίκη με το τελικό 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 54-23, 67-46, 80-74.

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 3, Κυρίτσης 14, Βρκιτς 19 (1τρ., 9 ριμπ.), Ντελκ, Φαγιέ 16 (2τρ., 10 ριμπ.), Γκίμπσον 9 (2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Μήτσιαλος, Σίμτσακ 6, Πάντιτς 9.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφαλτσάκης, Νόουλς 20 (4), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 5, Μίσελ 4, Μπάβτσιτς 10 (1), Κακαρούδης 12 (1), Ζάρας 5 (1), Ιωάννου, Πάλμερ 5, Ρόου 13 (3).