Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Αργεντινή: Το πεντάλεπτο της Ρίβερ! (videos)

Το «τρία στα τρία» έκανε η Ρίβερ Πλέιτ στο Final της Αργεντινής, επικρατώντας με 3-2 της Τίγκρε χάρη σε τρία γκολ που σημείωσε από το 85ο λεπτό και μετά.
Μπορεί ο Αλεχάντρο Ντονάτι να άνοιξε το σκορ στο «Monumental», αλλά ο Ραμόν Ντίαζ έκανε τρεις γρήγορες αλλαγές βγάζοντας μεταξύ άλλων τον Νταβίντ Τρεζεγκέ και τον πρώην μέσο του Ολυμπιακού, Κριστιάν Λεντέσμα, και η εικόνα της Ρίβερ άλλαξε προς το καλύτερο. Ακολούθησαν η ισοφάριση από τον Κάρλος Λούνα, που αντικατέστησε το Γάλλο στράικερ στο 85ο λεπτό, το 2-1 από τον 31χρονο επιθετικό στο 86’ και το 3-1 από το Χουάν Ιτούρμπε στο 90’. Στη συνέχεια, η Τίγκρε, που έμεινε με δέκα παίκτες από το 89ο λόγω αποβολής του Ρουμπέν Μπότα, απλώς μείωσε σε 3-2 με πέναλτι του Ματίας Γκαρσία.
Νωρίτερα, η Ιντεπεντιέντε κέρδισε με 2-0 τη Ρασίνγκ Κλουμπ χάρη σε γκολ των Λεονέλ Μιράντα στο 3ο λεπτό και του Τζόναθαν Σαντάνα στο 90’, οπότε ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης, αλλά δεν έπεισε με την απόδοσή της. Εξάλλου, ευνοήθηκε από την αποβολή του Ντιέγκο Βιλάρ στο 84ο λεπτό. Ακόμα, η Μπελγκράνο και η Γοδόι Κρουζ του Μάρτιν Παλέρμο επιβλήθηκαν με 2-1 των Κολόν και Ατλέτικο Ραφαέλα, αντίστοιχα. Οι μεν άφησαν το σύλλογο της Σάντα Φε στην προτελευταία θέση της τριετής βαθμολογίας και οι δε εκμεταλλεύτηκαν πλειάδα αμυντικών λαθών της Ατλέτικο.