Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Γόητρο, πρωτιά και… Μπέκαμ!

Μόνη στην κορυφή του Championnat έμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας 2-0 της Μαρσέιγ, στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής και στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Μπέκαμ.

Γόητρο, πρωτιά και… Μπέκαμ
Με τον καλύτερο τρόπο πραγματοποίησε ο Ντέιβιντ Μπέκαμ το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν 2-0 τη Μαρσέιγ στο «clasico» της 26ης αγωνιστικής της Ligue 1, με αποτέλεσμα να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία. Μόλις στο 11’ η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πήρε το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Ενκουλού, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φρόντισε η Παρί Σεν Ζερμέν να δείξει τις ορέξεις της απέναντι στη Μαρσέιγ. Ήδη στο δεύτερο λεπτό, οι πρωτευουσιάνοι είχαν δοκάρι με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, με την μπάλα να μην είχε την ίδια τύχη και στο σουτ του Λούκας Μόουρα στο 11’, καθώς χτύπησε στον Ενκουλού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μανταντά. Στο 31’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία των Μασσαλών, με το σουτ του Καντίρ, το οποίο έδιωξε ο Σιρίγκου, ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και στην ευκαιρία του Βαλμπουενά (41’), κρατώντας το 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, δηλαδή με τη Μαρσέιγ να έχει μία καλή ευκαιρία, αλλά και πάλι ο Σιρίγκου είπε «όχι», αυτή τη φορά στον Ζινιάκ στο 54’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έγινε κάτι αξιόλογο στο ντέρμπι και συγκεκριμένα μέχρι το 76’ όταν ο Ντέιβιντ Μπέκαμ έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Παρί, μπαίνοντας στη θέση του Παστόρε. Μερικά λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά απείλησε ξανά την εστία των γηπεδούχων, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των πρωτευουσιάνων ήταν στη θέση του, με τον Ιμπραΐμοβιτς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα του «clasico», ύστερα από συνδυασμό των Μπέκαμ και Μενέζ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πάντως, ακολουθεί και άλλο «clasico», καθώς σε τρεις μέρες (27/2) η Παρί Σεν Ζερμέν θα υποδεχθεί ξανά στο «Παρκ ντε Πρενς» τη Μαρσέιγ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Γαλλίας.