Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Εργο-τελειότητα!!

Και τώρα πιάστε τον! Με γκολ του Λαμπίν στο 90’, ο Εργοτέλης έσπασε το αήττητο 19 αγώνων του Ηρακλή Ψαχνών και με το 1-0 έστειλε μήνυμα να… αναζητηθεί ο δεύτερος στη Football League!

Εργο-τελειότητα!

Ακριβώς στην ώρα ωστόσο, οι Κρητικοί τους την έκοψαν.

Η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς εκμεταλλεύτηκε για μια ακόμα φορά τη δυνατή της έδρα, λύγισε εκεί και τον Ηρακλή Ψαχνών (1-0) και δεν παρέμεινε απλά στην πρώτη θέση, αλλά άφησε σε απόσταση πέντε πόντων από ‘κει τον σημερινό της αντίπαλο και τη Λάρισα.

Έστω κι αν χρειάστηκε να αγχωθεί, να χάσει σημαντικές ευκαιρίες (όπως το δοκάρι του Βερπακόφσκις στο 61’ και πλασέ του Μπουχαλάκη τέσσερα λεπτά αργότερα που αποκρούστηκε στη γραμμή) πριν ο Λαμπίν τον λυτρώσει στο 90' και σπάσει το εκπληκτικό αήττητο 19 αγώνων που έτρεχαν οι φιλοξενούμενοι.

Πάντως, οι τελευταίοι έφυγαν με δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία από την Κρήτη, μιας και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων -κι ενώ πίεζαν για την ισοφάριση- ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν τους έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Χαϊκάλη από τον Σαρρή.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης (86' Δωματάς), Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Βερπακόφσκις, Χαντί (68' Χρυσοφάκης), Ζάχορα (57' Λαμπίν), Γκαντιάγκα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Μπακομήτρος, Πούλγκα (59' Βανγκελί), Γιέσιτς, Ζουλιώτης, Μπαράνγκος, Λαμπρόπουλος, Δήμου (78' λ.τ Μήτσης), Ρούτσης (65' Α. Σικαλιάς), Ρεπετσάς, Χαϊκάλης.