Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013

Ακούει Σεντ Ετιέν και… τρέχει!

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Γαλλίας πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν, επικρατώντας 3-2 της Λιλ. Στην επόμενη φάση και οι Τρουά-Εβιάν.

Ακούει Σεντ Ετιέν και… τρέχει
Ίδιοι αντίπαλοι, ίδια κατάληξη! Όπως και στο Λιγκ Καπ, φέτος, έτσι και στο Κύπελλο Γαλλίας, η Σεντ Ετιέν ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση επί της Λιλ, με τους «στεφανουά» να παίρνουν το εισιτήριο για τους «8», νικώντας στο «Ζοφρουά Γκισάρ» με σκορ 3-2. Οι «λιλουά» ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα με το Μπασά στο 33’, ωστόσο ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών, ο Σετζού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ελανά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά, με τον Ομπαμεγιάνγκ να τους δίνει το προβάδισμα στο 50’. Στο 75’ , ο Μπραντάο ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ (3-1), με τον Καλού απλά να μειώνει σε 3-2 στο 82ο λεπτό.

Στο πρωτάθλημα, Σοσό και Τρουά είναι από τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους, αλλά στο Κύπελλο η δεύτερη ήταν αυτή που πανηγύρισε. Μόλις στο 10ο λεπτό, προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαεμπέκ, ενώ ο Φοσουριέ στο 89’, τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Σεντρίκ Καντέ, ήταν διαμορφώσει το τελικό 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπουντεμπού στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, εύκολο έργο είχε η Εβιάν απέναντι στη Χάβρη. Η ομάδα του Σίντνεϊ Γκοβού στο 49’ προηγούταν ήδη 2-0 με ισάριθμα γκολ του Μπεριγκό, με τον Ριβιέρ να μειώνει στο 80’ και τον Κελιφά να διαμορφώνει το 3-1, στις καθυστερήσεις (90+2’).