Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

CONCACAF Champions League: Στο… τσακ οι Ντάιναμο! (video)

Χάρη σε γκολ του Μπραντ Ντέιβις στο 89ο λεπτό, οι Χιούστον Ντάιναμο κατέβαλαν με 1-0 τη Σάντος Λαγκούνα στον πρώτο προημιτελικό του CONCACAF Champions League.
Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα καταλήξουν στη «λευκή» ισοπαλία, αλλά ο Ντέιβις, ο οποίος εισήλθε σαν αλλαγή στο ημίχρονο, υποδέχθηκε ασίστ του Κόρεϊ Ας και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, έστω και σε οριακό σημείο. Πλέον η αμερικανική ομάδα του MLS θα κληθεί να υπερασπιστεί το 1-0 στο Μεξικό.
Από την πλευρά της, η Σάντος διαφύλαξε περισσότερο την άμυνά της, αλλά δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, κυρίως λόγω του… ορεξάτου Κάρλος Κιντέρο. Δεν μπόρεσε, πάντως, να αποφύγει το γκολ των γηπεδούχων, αλλά μάλλον παραμένει φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής.