Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

Δεν έφτανε ο Vas-cos!

Στο δεύτερο ματς με την Ουλμ θα προσπαθήσει για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Euro Cup η Μπιλμπάο.

Δεν έφτανε ο Vas-cos
Οι Γερμανοί επικράτησαν των Βάσκων με 85-81 στην έδρα τους, παρά τους 21 πόντους του Κώστα Βασιλειάδη, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και την επόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς τη Βασκονία θα προσπαθήσουν να «ανατρέψουν» το -4 και να πάρουν το «εισιτήριο».

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έκανα ότι ήθελαν στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με +12, όμως δέχτηκαν ένα 10-0 σερί περίπου στα μισά της δεύτερης περιόδου και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +3.

Στην τρίτη περίοδο, το ματς ήταν ντέρμπι συνεχώς και οι Γερμανοί κατάφεραν να την ολοκληρώσουν στο +2 με το καλάθι του Ρέι. Στην τέταρτη περίοδο, η Ουλμ κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και στο 65-60 με 6-0 σερί έφτασε στο +11, κρατώντας μια διαφορά στο +7 με +5, όμως προσωρινά, αφού την ξαναπήγε στο +12. Όμως, στο 85-73, ένα σερί 8-0 της Μπιλμπάο, με τη βοήθεια και των δυο Ελλήνων, έφερε το -4 και έδωσε «ανάσα» στους Βάσκους.

Ο Vas-cos, εκτός των 21 πόντων (2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/7 βολές), είχε 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Όσον αφορά τον Νίκο Ζήση, σημείωσε 11 πόντους (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζον Μπράιαντ με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 42-45, 60-58, 85-81

ΟΥΛΜ: Γκέντερ 10, Μπετζ 3, Θέις 3, Ρέι 13, Εστερκαμπ 3, Σβέθελμ 7, Τζέτερ 6, Νάνκιβιλ 10, Μπράιαντ 30

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ζήσης 11, Ράκοβιτς 2, Πίλεπιτς 7, Χάμιλτον 13, Μουμπρού 13, Ερβέλ 13, Βασιλειάδης 21, Γκριμάου 1