Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Δεύτερη νίκη για Έμελετς! (video)

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Έμελετς εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας και κέρδισε την Ικίκε με 2-1 στο πλαίσιο του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Ο σύλλογος από το Εκουαδόρ «κυνήγησε» το γκολ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο. Ωστόσο, στο 55ο λεπτό Μάρλον Παβόν διαμόρφωσε το 1-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 75ο λεπτό ο Βινίτσιο Ανγκούλο «έγραψε» το 2-0. Στο μεταξύ, στο 65ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κρίστιαν Γκραμπίνσκι, ο οποίος έχει περάσει από την Έμελετς.
Πάντως, στο 78ο λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Μανουέλ Βιγιαλόμπος, αλλά η ομάδα από τη Χιλή δεν μπόρεσε να αποσπάσει τον βαθμό, οπότε έμεινε στους τρεις και στην τελευταία θέση του τέταρτου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Αντίθετα, η Έμελετς έπιασε τις Βελέζ και Πενιαρόλ στην κορυφή του γκρουπ, αλλά έχει έναν αγώνα παραπάνω από τους Αργεντίνους και Ουρουγουανούς, αντίστοιχα.