Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Δεν ήταν αρκετός ο Σκόκο! (videos)

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, μείωσε σε 2-1 με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ, αλλά οι Νιουέλς Ολντ Μπόις ηττήθηκαν με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα από την Ουνιβερσιδάδ της Χιλής.
Άλλωστε, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ του Γκιλέρμο Μαρίνο στο 3ο λεπτό και πέναλτι του Τσάρλες Αρανγκουίζ στο 16ο. Στο 45ο, ο Σκόκο μείωσε με τέλεια εκτέλεση φάουλ, αλλά οι Νιούελς δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Μάλιστα, ο 34χρονος αμυντικός, Γκάμπριελ Χάιντσε, αποβλήθηκε στο 70ό λεπτό και άφησε τους Αργεντινούς με δέκα παίκτες. Στο 76ο αντίκρισε κόκκινη και ο Χόσε Ρόχας των «U».
Σε άλλο ματς του έβδομου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες, η Ολίμπια παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 στην Ντεμπορτίβο Λάρα από τη Βενεζουέλα, αν και βρέθηκε μπροστά με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του 30άχρονου στράικερ, Φρέντι Μπαρέιρο. Ωστόσο, οι Παραγουοανοί παραχώρησαν το 2-1 στο 70ό λεπτό, όταν βρήκε δίχτυα ο Μάρλον Φερνάντεζ. Ακολούθησε το 2-2 με πανέμορφη προσπάθεια του Χοσέ Τορεάλμπα στο 85ο λεπτό.
Στη Βραζιλία «έλαμψε» ο Ζε Ρομπέρτο, καθώς πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε τα υπόλοιπα στο 4-1 της Γκρέμιο επί της Καράκας. Γενικά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν στο 2-0 από το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε γκολ των Ερνάν Μπάρκος και Βερλέι, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβε ο Ζε Ρομπέρτο με δύο τελειώματα παγκόσμιας κλάσης. Πάντως, στο 59ο λεπτό μείωσε προσωρινά σε 3-1 ο Ελιονάι Σάντσεζ, χωρίς ωστόσο να επισκιάσει το μεγάλο παιχνίδι του 38χρονου Βραζιλιάνου μέσου.
Τέλος, η Μιλονάριος κατέβαλε με 2-1 τη Σαν Χοσέ. Οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Πέδρο Φράνκο, αλλά απαιτήθηκε γκολ του Ουάσον Ρεντερία στο 80ό λεπτό, ώστε να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι Βολιβιανοί ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 με τέρμα του Κάρλος Σαουσέδο στο 45ο λεπτό.