Τρίτη 12 Μαρτίου 2013

MLS: Στις καθυστερήσεις οι Έρθκουεϊκς! (videos)

Κάτι από το περσινό πρωτάθλημα θυμήθηκαν οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς κερδίζοντας με 2-1 τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί.
Το 2012, οι «σεισμοί» κατέκτησαν πλειάδα βαθμών με γκολ μετά από το 90ό λεπτό, κάτι που συνέβη εκ νέου την Κυριακή (10/03), όταν ο Κρις Βοντολόφσκι ευστόχησε σε πέναλτι του 92ου λεπτού. Την εσχάτη των ποινών εκμαίευσε ο Άνταμ Τζαν, που είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 83ο λεπτό με το πρώτο γκολ της επαγγελματικής καριέρας του. Για τους Νεοϋορκέζους βρήκε δίχτυα ο Έρικ Αλεξάντερ στο 17ο λεπτό.
Στο μεταξύ, οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον κατέβαλαν με 2-1 τους Κολοράντο Ράπιντς στο «Dick Sporting Goods Park» χάρη σε τέρμα του Τζακ Μακ Ίνερνεϊ στο 79ο λεπτό. Στο 68ο λεπτό, ο Τζέιμι Σμιθ ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους με το γκολ της βραδιάς. Τέλος, η Σίβας ΗΠΑ επιβλήθηκε με 3-1 του Ντάλας, αν και οι Τεξανοί πήραν το προβάδισμα στο «Home Depot Center». Εκμεταλλεύτηκαν, άλλωστε, την αμυντική αστάθεια του Ντάλας και κρίσιμο λάθος του Ελληνοαμερικανού Τζορτζ Τζον.