Τρίτη 12 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: Με Μπλάνκο στην κορυφή η Λανούς! (videos)

Με τη συνεισφορά γκολ του άλλοτε στράικερ της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, η Λανούς κατέβαλε με 2-1 την Άρσεναλ Σαραντί και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Final.
Η πέμπτη αγωνιστική του δεύτερου μισού της αργεντίνικης σεζόν ολοκληρώθηκε με δύο ματς και με άνοδο των «γκρανάτε» στην πρώτη θέση της κατάταξης. Στο 26ο λεπτό, ο Μπλάνκο άνοιξε το σκορ και στο 40ό ο Σίλβιο Ρομέρο διαμόρφωσε το 2-0. Μόλις στο 82ο λεπτό μείωσε η Άρσεναλ με τον Μίλτον Τσελίζ. Πάντως, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» ευκολότερα και ταχύτερα, αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, κυρίως κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.
Στο άλλο ματς, η Κίλμες πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού κερδίζοντας εκτός έδρας με 3-1 την Αρχεντίνος Τζούνιορς του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Γκάμπριελ Σούρερ. Ο πρώην ακραίος χαφ του Παναθηναϊκού, Σεμπαστιάν Ρομέρο, εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και άνοιξε το σκορ με σουτ από το… σπίτι του στο 32ο λεπτό, ενώ ο Ουιλφρέντο Ολιβέρα διαμόρφωσε το 2-0 με εξίσου εντυπωσιακό σουτ στο 54ο λεπτό. Ακολούθησε το 2-1 με κεφαλιά του Ματίας Μαρτίνεζ στο 64ο λεπτό και αποβολή του Χουάν Μανουέλ Κόμπο στο 71ο λεπτό, αλλά ο Γιακόμπο Μανσίγια σημείωσε το 3-1 στο 74ο λεπτό και «καθάρισε» υπέρ της Κίλμες.
1
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.