Κυριακή 21 Απριλίου 2013

«Αέρας» η Αϊντχόφεν!!

Ένα ευχάριστο βράδυ στην έδρα της Άλκμααρ πέρασε η Αϊντχόβεν, καθώς επικράτησε 3-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

«Αέρας» η Αϊντχόφεν
Σε μία απλή τυπική διαδικασία μετέτρεψε η Αϊντχόφεν την εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Άλκμααρ, καθώς επικράτησε 3-1 για την 31η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και μείωσαν την διαφορά από τον πρωτοπόρο Άγιαξ στους τέσσερις βαθμούς.

Το σκορ για την Αϊντχόφεν άνοιξε στο 36ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ ο Φαν Μπόμελ, κάνοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο τα πράγματα, καθώς ο Μέρτενς στο 57’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και ο Λενς τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 3-0. Το γκολ της… τιμής για την Άλκμααρ πέτυχε στο 86’ ο Γιόχανσον.