Κυριακή 21 Απριλίου 2013

Και επίσημα… τρίτος ο Πανιώνιος!!

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, ο Πανιώνιος υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα με 66-59 και παράλληλα εξασφάλισε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια της Α1.

Και επίσημα… τρίτος ο Πανιώνιος
Την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια της Α1 «κλείδωσε» ο Πανιώνιος, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα με σκορ 66-59. Κορυφαίος για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο το «Δικέφαλο του Βορρά», ήταν ο Νίκος Παππάς με 17 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Χάτσερ και Παπαδόπουλος με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με εντυπωσιακό και άκρως αποτελεσματικό τρόπο ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ, καθώς προηγήθηκε 9-0 του Πανιωνίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα, ωστόσο οι Μπούκερ και Μίλμπουρν ήταν αυτοί που κρατούσαν τα… προσχήματα, μειώνοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (12-8). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε –κυρίως από τη μεριά των γηπεδούχων- με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και να φέρει το παιχνίδι στον πόντο (16-15).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Πέιν (16-17). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες δεν είχαν αρκετή… όρεξη να προσφέρουν θέαμα, με το σκορ να παραμένει χαμηλά, αλλά τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά (18-19). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έδειχναν… υπνωτισμένοι στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι «κυανέρυρθοι» να περάσουν τέσσερις πόντους μπροστά (20-24), με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο υπέρ τους 24-26.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο, με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμά του στα πρώτα δύο λεπτά (26-28). Όμως, σε εκείνο το σημείο, ο πάγκος των φιλοξενούμενων δέχθηκε τεχνική ποινή, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 6-0 και να παίρνει ύστερα από πολύ ώρα το προβάδισμα (32-28). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν πτοήθηκε και απαντώντας με ένα δικό της σερί 11-0, έφτασε στο +7 (32-39). Μάλιστα, στη συνέχεια, το τρίποντο του Παππά έδωσε προβάδισμα εννιά πόντων (38-47) στους «κυανέρυρθους», αλλά στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0, διαμορφώνοντας το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο στο 46-47.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν «ζεστός» στην τελευταία περίοδο, δίνοντας ξανά στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα (52-51), όμως και ο Πανιώνιος είχε τον δικό του… αντίλογο, τον Νίκο Παππά, ο οποίος έκανε αμέσως το 52-53, ενώ ο Αθηναίου με τρίποντο του έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (52-56). Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έδειχνε πως μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-26, 46-47, 59-66.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 12 (14 ριμπ.), Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 2, Αθηναίου 3 (1), Κιζ 7 (1), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ 8. Πηγή: sport-fm.gr