Κυριακή 21 Απριλίου 2013

Αργεντινή: Βήμα σωτηρίας για Κίλμες!! (videos)

Σημαντικότατη νίκη με 1-0 πέτυχε η Κίλμες επί της ουραγού του Final, Εστουντιάντες, καθώς εξασφάλισε σημαντική απόσταση από τη ζώνη υποβιβασμού.
Στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ του Ερνέστο Γκόνι, το οποίο έπρεπε να μετρήσει, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στο 87ο λεπτό, όταν ο Μαρτίν Καουτερούτσιο σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Το τέρμα του 26χρονου επιθετικού έφερε σε ακόμα δυσκολότερη θέση τις Ιντεπεντιέντε, Ουνιόν και Σαν Μαρτίν, οι οποίες διατηρούν τις θέσεις της τριετής κατάταξης, που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία του αργεντίνικου πρωταθλήματος.
Νωρίτερα, οι Ολ Μπόις και η Σαν Μαρτίν έφεραν 1-1, αλλά πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης, Πάμπλο Ντίαζ. Αρχικά καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Άνχελ Βιλντόζο στο 57ο λεπτό και στη συνέχεια αγνόησε αντικανονικό μαρκάρισμα σε βάρος του Σαντιάγκο Μουνιόν Μοντόγια εντός της μεγάλης περιοχής. Στο μεσοδιάστημα και μόλις ένα λεπτό ύστερα από το 1-0, ο Λούκας Λάντα ισοφάρισε σε 1-1.
4
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.