Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Αξιοπρεπές… αντίο!

Μπορεί να μην νίκησε όμως αποχαιρέτησε τα μεγάλα σαλόνια της Α1 μπάσκετ των ανδρών αξιοπρεπώς. Η υποβιβασμένη Καβάλα ηττήθηκε από τον ΑΓΟΡ με 82-80, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Αξιοπρεπές… αντίο
Αντίο μπροστά στους φιλάθλους της με καλή εμφάνιση, που ωστόσο συνοδεύτηκε με ήττα, είπε η Καβάλα. Ο μακεδονικός σύλλογος, που είχε ήδη υποβιβαστεί στην Α2, ηττήθηκε στην έδρα του από τον ΑΓΟΡ με 82-80, στο πλαίσιο της 26ης –και τελευταίας της κανονικής περιόδου- αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά το Ρέθυμνο ήταν αυτό που πήρε τη νίκη και παράλληλα "κλείδωσε" την πέμπτη θέση, στην πρόβα τζενεράλε πριν τα play offs του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρτερ με 28 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Καβάλα ήταν αυτή που προηγήθηκε (3-0),όμως η απάντηση των κρητικών ήταν άμεση καθώς με σερί 9-0 πήραν το προβάδισμα (3-9) και το διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του δεκάλεπτου. Ισοφάρισαν με επιμέρους 7-2 σε 17-17 οι γηπεδούχοι, με τον ΑΓΟΡ να καταφέρνει να ολοκληρώσει την περίοδο με πλεονέκτημα τριών πόντων (19-22).

Περισσότερα από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο χρειάστηκε το Ρέθυμνο για να σκοράρει επιτρέποντας στους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή με σερί 12-0 να βρεθούν στο +9 (31-22). Πέρασαν στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι μειώνοντας λίγο πριν το ημίχρονο στους τρεις (45-42), ενώ το τρίποντο του Αρμπετ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων, 48-42.

Ο ΑΓΟΡ επέστρεψε στο παρκέ με την πρόθεση να γυρίσει το παιχνίδι όμως η Καβάλα αντιστάθηκε διατηρώντας μέχρι το τέλος της περιόδου το πάνω χέρι, 65-60. Το ίδιο συνέβη και στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, όμως καθώς το παιχνίδι έφτανε στο τέλος του, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να ξεμένουν από δυνάμεις. Το σερί 10-0 των κρητικών τους έφερε μπροστά με 77-82. Ο Στυλιανού μείωσε στο καλάθι (80-82) στο τελευταίο λεπτό και παρότι η Καβάλα είχε ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι δεν τα κατάφερε αποχαιρετώντας με ήττα τα μεγάλα σαλόνια.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-42, 65-60, 80-82

Καβάλα (Αλεξανδρής): Αράπης, Άρμπετ 16 (2), Καλαμπάκας 8 (1), Μανωλόπουλος 4, Στυλιανού 13 (3), Στεφανίδης, Πιεβάλιτσα, Δεμερτζής 9 (13 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 3 (1), Κρστέφσκι 15 (1), Κόλεμαν 12 (8 ριμπάουντ).

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν, Καλλινικίδης, Προύιτ 5 (7 ριμπάουντ), Αγγελόπουλος 13 (1), Τσαρουχας, Τσόχλας 3 (1), Ντούβνιακ 12 (2), Κόμματος 4, Κάρτερ 28 (8 ριμπάουντ), Λάτοβιτς 2, Πετγουέι 15 (8 ριμπάουντ), Σιζόπουλος.Πηγή: sport-fm.gr