Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2013

Οι οικοδεσπότες πάνε Μουντομπάσκετ!

Μια θέση στο προσεχές Μουντομπάσκετ της Ισπανίας το 2014 εξασφάλισε η διοργανώτρια του Ευρωμπάσκετ Σλοβενία νικώντας σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 τη Σερβία με 92-74.

Οι οικοδεσπότες πάνε Μουντομπάσκετ
Μετάλλιο μπορεί να μην διεκδικεί η διοργανώτρια του Ευρωμπάσκετ, Σλοβενία, όμως επικρατώντας εύκολα της Σερβίας (92-74) σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8, οι οικοδεσπότες εξασφάλισαν θέση στο Μουντομπάσκετ του 2014 που θα διεξαχθεί στην Ισπανία. Η ομάδα του Μάλκοβιτς πλέον θα διεκδικήσει το Σάββατο την πέμπτη θέση απλά θα πρέπει να περιμένει για να μάθει τον αντίπαλό της.

Όσο για τη Σερβία; Με την ήττα της αυτή θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στον αγώνα που θα δώσει για τις θέσεις 7-8, επίσης το Σάββατο, καθώς και ο έβδομος του Ευρωμπάσκετ θα πάρει εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Για περίπου τρία λεπτά στο ξεκίνημα κατάφερε η Σερβία να προηγηθεί (6-5) στη συνέχεια οι Σλοβένοι πάτησαν… γκάζι και δεν πιανόντουσαν. Έφτασαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +14 (16-30) ενώ εκμεταλλευόμενοι το 1/9 τρίποντα των «πλάβι» σε αντίθεση με τα 7/12 που είχαν οι οικοδεσπότες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +18 (35-53).

Οι Σλοβένοι επέστρεψαν ορεξάτοι στο παρκέ ξεφεύγοντας ακόμα και με 23 (37-60), οι «πλάβι» πάντως κατάφεραν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου να μαζέψουν κάπως τα πράγματα (55-71). Στο χρόνο όμως που απέμενε η νεανική ομάδα του Ίβκοβιτς δεν έδειξε να μπορεί να γυρίσει το ματς, με τους οικοδεσπότες να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 92-74, η οποία τους χαρίζει και μια θέση στο επικείμενο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 35-53, 55-71, 74-92

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 8, Νεμ. Κρστιτς, Μίτσιτς 7, Μπογκντάνοβιτς 11, Μπιέλιτσα 5 (7 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς 4 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 1, Γκάγκιτς 12 (6 ριμπάουντ), Νεν. Κρστιτς 16, Άντζουσιτς, Κάτιτς 6, Στίματς 4

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 7, Μπάλαζιτς 9, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 3 (5 ριμπάυοντ), Μπλάζιτς 15 (5 ριμπάουντ), Νάχμπαρ 7, Γκ. Ντράγκιτς 15, Ζ. Ντράγκιτς 23 (9 ριμπάουντ), Λόρμπεκ, Βίντμαρ 3, Μπέγκιτς 10 (6 ριμπάουντ)Πηγή: sport-fm.gr