Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2013

Εύκολη επικράτηση επί του ΚΑΟΔ!!

tsairelis kaod
Νικηφόρο και θετικότατο ήταν το τέταρτο φιλικό τεστ του ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ στο “παλατάκι” (79-66), μια μέρα πριν την αναχώρησή του για την Αδριανούπολη.
Στο δεύτερο του φιλικό παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας ενόψει της νέας χρονιάς, ο “δικέφαλος” έδειξε καλά στοιχεία σε άμυνα και επίθεση και επικράτησε εύκολα του ΚΑΟΔ με 79-66. Κορυφαίος για την ομάδα του “δικεφάλου” ο Χαραλαμπίδης με 16 πόντους, με τον Κασελάκη να έχει 13 και τον Τσαϊρέλη 11. To παιχνίδι διεξήχθη στα πλαίσια του Διεθνούς τουρνουά των “Μαυροσκουφείων”, ενώ αύριο το μεσημέρι η ομάδα θα μεταβεί στην Αδριανούπολη της Τουρκίας όπου θα δώσει το παρών σε δυνατό τουρνουά.
Το παιχνίδι:
Ο ΠΑΟΚ άρχισε με τους Κούπερ, Πέιν, Κασελάκη, Τσαϊρέλη και Μπόγρη, με την αρχή του αγώνα να είναι καταιγιστική για τον ΚΑΟΔ που προηγήθηκε με 2-12 μέχρι το 4ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο «δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει με τρίποντα των Τσαϊρέλη και Κασελάκη σε 8-12, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 21-21.
Στη δεύτερη περίοδο ο Σούλης Μαρκόπουλος άρχισε με τους Τσόχλα, Χαραλαμπίδη, Δέδα, Μαργαρίτη και Μπόγρη. Μέχρι το 15ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 8 πόντων με το σκορ να είναι στο 36-28 και το ημίχρονο να τελειώνει με 45-33 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άρχισε με την ίδια πεντάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι. Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου ο «δικέφαλος» αύξησε τη διαφορά στο +15 κάνοντας το 58-43. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 68-55.
Στα μέσα της τελευταίας περιόδου ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στους 6 με το σκορ να είναι στο 72-66. Τελικά ο ΠΑΟΚ δεν επηρεάστηκε και με σερί 7-0 έφερε και πάλι τη διαφορά στο +13 με το 79-66 να είναι το τελικό σκορ.
Τα Δεκάλεπτα: 21-21, 45-33, 68-55, 79-66
ΠΑΟΚ: Τσαϊρέλης 11 (1), Κούπερ, Πέιν 8, Κασελάκης 13 (2), Μπόγρης 8, Μαργαρίτης 3 (1), Χαραλαμπίδης 16 (2), Τσόχλας 8 (1), Λιάπης, Δέδας 6 (2), Κόνιαρης 2, Βουτσίτσεβιτς 4 (1), Κώττας.
ΚΑΟΔ: Χρυσικόπουλος 19 (1), Πολκ 12 (1), Μπένας 7, Μάρκοβιτς 4, Τζόουνς 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Κόβιτς, Ζάρας 7 (1), Σπυριδωνίδης 7 (1)
Πηγή:arenafm.gr