Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2013

CONCACAF Champions League: Σημαντικό «βήμα» για Τολούκα! (videos)

Με σκορ 5-1 πέρασε η μεξικανική Τολούκα από την έδρα της Καλεντόνια και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του CONCACAF Champions League.
Ξεχώρισε ο 23χρονος στράικερ, Ραούλ Νάβα Λόπεζ, αφού σημείωσε δύο από τα πέντε γκολ των Μεξικανών, οι οποίοι έκαναν το «3 στα 3» στο έκτο γκρουπ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Σε άλλο ματς, η Χερεντιάνο από την Κόστα Ρίκα εκμεταλλεύτηκε γκολ του Όλμαν Βάργκας στο 2ο λεπτό και επιβλήθηκε της Βαλένθια από την Αϊτή με 4-2.
Τέλος, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι στάθηκαν τυχεροί στο 1-0 σε βάρος της Ισίδρο Μεταπάν από το Ελ Σαλβαδόρ. Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία τους, άλλωστε, μπήκαν μπροστά στο σκορ, καθώς ο Λορέντ Κουρτουά βρήκε δίχτυα στο 6ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση και άξιζαν καλύτερο αποτέλεσμα στις Η.Π.Α.
Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 4, Αράμπε Ουνίντο (Παναμάς) 3, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0.
Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 7, Ολίμπια (Ονδούρα) 3 (2 αγ.), Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1.
Τρίτος Όμιλος
Χερεντιάνο-Βαλένθια 4-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Κρουζ Αζούλ (Μεξικό) 6 (2 αγ.), Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 6, Βαλένθια (Αϊτή) 0.
Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αμέρικα (Μεξικό) 6, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 3 (2 αγ.), Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς) 3.
Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χερέντια (Γουατεμάλα) 6 (2 αγ.), Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς (Η.Π.Α.) 3, Μόντρεαλ Ίμπακτ (Καναδάς) 3.
Έκτος Όμιλος
Καλεντόνια-Τολούκα 1-5
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Τολούκα (Μεξικό) 9, Κομουνικακιόνες (Γουατεμάλα) 3 (2 αγ.), Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0.
Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Τιχουάνα (Μεξικό) 7 (3 αγ.), Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ) 1, Βικτόρια (Ονδούρα) 0 (1 αγ.).
Όγδοος Όμιλος
Λος Άντζελες Γκάλαξι-Ισίδρο Μεταπάν 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Λος Άντζελες Γκάλαξι (Η.Π.Α.) 6 (2 αγ.), Καρταχίνες (Κόστα Ρίκα) 4, Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 1.
Σημείωση: Στον επόμενο γύρο προκρίνεται ο πρώτος από κάθε όμιλο.

Πηγή: onsports.gr