Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Σοκ για Βάσκο!! (videos)

Βρέθηκε στη ζώνη του υποβιβασμού του Brasileiro και η Βάσκο Ντα Γκάμα συνέχισε γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βιτόρια.
Ο 22χρονος Αντρέ Φελίπε άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, αλλά στο 80ό λεπτό ισοφάρισε ο Αλεμάο και ο Μαρκίνιος ολοκλήρωσε την ανατροπή υπέρ της Βιτόρια στο 89ο λεπτό με «φωτοβολίδα», την οποία δεν θα μπορούσε να σταματήσει ο Μίκελ Άλβες. Την ίδια ώρα, η Κρουζέιρο δημιούργησε απόσταση επτά βαθμών στην κορυφή της κατάταξης, αφού κέρδισε την Μποταφόγκο με 3-0 χάρη σε τρελό γκολ του Νίλτον στο 45ο λεπτό και δύο ακόμα του Ζούλιο Μπαπτίστα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ ο Κλάρενς Ζέεντορφ των ηττημένων έχασε πέναλτι.
Από την πλευρά τους, Γκρέμιο και Σάντος έμειναν στο 1-1, καθώς πανέμορφο γκολ του Ελάνο στο 72ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο 84ο με μακρινό σουτ του Βίλιαν των φιλοξενούμενων. Ακόμα, η πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Φλουμινένσε, απομακρύνθηκε από τη ζώνη υποβιβασμού, αφού επικράτησε της Κρισιούμα με 2-1 χάρη σε δύο τέρματα του 28χρονου Μπρούνο μετά το 1-0 του Λινς στο 38ο λεπτό.
Σε άλλα ματς, ο 22χρονος Βελίτον πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 1-0 της Σάο Πάολο επί της Ατλέτικο Μινέιρο, ενώ η Πόντε Πρέτα κατέβαλε την Κορίνθιανς με 2-0 χάρη σε απευθείας φάουλ του Φελίπε Μπάστος στο 87ο λεπτό και τέρμα του Ανταΐλτον στο 93ο. Τέλος, η Κοριτίμπα παραχώρησε 2-2 στην Γκοΐας, αν και προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Λίνκολν Άνταμς.
9
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr